Terör azaldı, Tunceli kendini 'serinletiyor'

Terör azaldı, Tunceli kendini 'serinletiyor'
Terör azaldı, Tunceli kendini 'serinletiyor'
Munzur ve Pülümür Çayı'nda su keyfi

TUNCELİ – Tunceli’de yıllardan bu yana süren terör ve şiddet olayları, son dönemdeki olumlu gelişmeler sonucu yerini huzur ve rahata bıraktı. Terör ve şiddet olaylarının sık görüldüğü Tunceli'de oturanlar kırsal alanda bulunan doğal güzelliklerden faydalanmaya başladı.
Yurt dışından ve Tunceli dışından gelen vatandaşların girdiği Munzur ile Pülümür Çayı'nın kumsal kısımlarında hafta sonları yer bulmak nerdeyse imkansız hale geldi. Tunceliler, Bodrum, Marmaris ve Antalya sahillerini aratmayacak şekilde Munzur ve Pülümür çaylarına girerek serinliğin ve doğal güzelliğin tadını çıkarmaya başladı.
Ağustos ayında 38 derece sıcaklıkta serinlemek için Munzur ile Pülümür Çayı'na giren genç kız ve erkekler, bölgenin yanlış tanıtıldığını belirterek bu imajın değişmesi gerektiğini savundu.
Pülümür Vadisi içinde yer alan Kutuderesi Bölgesi'nin Sinan Plajı'nda son dönemde büyük yoğunluk oldu. Hükümetin ‘Kürt Açılımı' ile birlikte görülen olumlu gelişmeler, terör örgütünün sözde ‘Eylemsizlik kararı' çatışmaların büyük ölçüde durmasını sağladı. Avrupa'nın birçok kentinden tatil için Türkiye gelenlerin, Antalya, bodrum ve Marmaris sahilleri yerine artık memleketleri Tunceli sahillerini tercih ettiği belirtildi. (dha)