Terör baskını gibi kürtaj operasyonu

Terör baskını gibi kürtaj operasyonu
Terör baskını gibi kürtaj operasyonu
Yasadışı kürtaj yapan hastaneyi takibe alan polis, önceki gün eş zamanlı bir operasyonla kürtaj yapan doktorlar ve yaptıran kadınlara operasyon düzenledi.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne özel bir hastanede yasadışı kürtaj yapıldığı ihbar edildi. Mahkeme kararıyla hastanenin sahibi ile hastanede çalışan doktorların telefonları dinlemeye alındı. Hastalar da takibe alındı. 

Özel hastanede 17 yaşında bir kadının da yasal kürtaj süresi geçmiş bebeğini kürtaj yaptırarak aldırdığı iddia edildi. Hastanenin kürtajın durumuna göre 500 ile 9 bin lira arasında para aldığı da öne sürüldü.

EVLERE DE BASKIN YAPILDI
Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün Reşatbey Mahallesi'ndeki hastaneye ve doktorlar ile kürtaj yaptırdığı belirtilen kişilerin evlerine eş zamanlı operasyon düzenlendi. Hastanenin sahibi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. B.K., hastanede çalışan doktorlar H.İ. ve C.C., anestezi uzmanı N.B. ile 21 kişi gözaltına alındı.

ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST
Emniyetteki sorgu sırasında Cumhuriyet Savcısı'nın talimatıyla 9 kişi serbest bırakıldı. 4'ü doktor 12 kişi ise adliyeye gönderildi. Cumhuriyet Savcısı'nca sorgulanan 1'i kadın 6 kişi tutuklanmak üzere sevkedildiği nöbetçi mahkemeye tarafından serbest bırakıldı. Hastane sahibi B.K. dışındaki 5 kişi için adli kontrol şartı konuldu.

DAHA ÖNCE MÜHÜRLENMİŞTİ
Kürtaj yapıldığı iddia edilen hastanede yaklaşık 15 yıl önce yeni doğan bir bebek, içinde sıcak su bulunan eldivenle ısıtılmak istenirken yakılması sonucu ölmüştü, hastane geçici olarak mühürlenmiş ve doktorlara kınama cezası verilmiş, ayrıca ceza davası açılmıştı.