'Terör bitirse bölge enerji merkezi olur'

'Terör bitirse bölge enerji merkezi olur'
'Terör bitirse bölge enerji merkezi olur'
Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihat Tuna, "Terör biterse, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri enerji merkezi olur" dedi.

ELAZIĞ - İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Cihat Tuna, hükümetin 2023 hedeflerine karşın, izlenen politikaların herhangi bir enerji projesi geliştirmeye izin vermediğini, bunun da çok büyük bir tezat oluşturduğunu iddia etti.

Yrd. Doç. Dr. Tuna, enerji projelerinin önündeki engellerin tamamen kaldırılması, özel sektörün de teşvik edilmesi ve terörün bitirilmesi ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin enerji merkezi olacağını söyledi.

Yenilenebilir enerji yatırımlarının önünün acilen açılması gerektiğini, yaptıkları araştırmadan bunu çok net saptadıklarını kaydeden Yrd.Doç.Tuna şöyle konuştu:

" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın koymuş olduğu 2023 hedefi ve gelişen nüfusa yönelik Enerji Bakanlığı'nın yapmış olduğu projeksiyon çalışmalarında 2023 yılında Türkiye 'nin bugünkü kurulu gücünün yaklaşık 3 katı, yani 150 bin megawatt civarında bir kurulu gücü olması gerektiği öngörülüyor. Bunun için de her yıl yaklaşık 10 bin megawatt yatırım yapmamız gerekiyor. Ancak, şu an ilgili devlet kurumları nezdinde herhangi bir enerji projesi geliştirmeye izin vermiyor. Bu da çok büyük bir çelişki ve aleyhimize bir tezat oluşturuyor."

DHA - Gülbin YILDIZ