Terör bombası hayatını kararttı

Terör bombası hayatını kararttı
Terör bombası hayatını kararttı
Aliağa'daki patmalada yaralanan bomba imha uzmanı polis memuru Konakçı gözlerini kaybetti, sağ eli bilekten kesildi


İZMİR - İzmir'in Aliağa İlçesi'nde, imha etmek istediği el yapımı bombanın patlaması sonucu yaralanan Bilal Konakçı'nın sağlık durumunun ciddiyetini koruyor. Konakçı'nın yaralanmasına neden olan patlayıcının balıkçılardan değil, Aliağa Lisesi önüne eylem amaçlı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından bırakılan terör bombası olduğu ortaya çıktı.
Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde bomba imha uzmanı olarak çalışan 32 yaşındaki polis memuru Bilal Konakçı'nın, dün saat 16.10'da mahkemeden gelen karar üzerine imha etmek için emniyet binasından çıkardığı el yapımı potasyum klorat karışımlı bomba, büyük bir gürültüyle patlamıştı. Patlamada ağır yaralanan 8 yıllık polis memuru Konakçı, Aliağa Devlet Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Emniyet binasının da camlarının kırıldığı olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılırken, patlayıcının, bir ay önce balıkçılardan operasyonla ele geçirildiği açıklandı.

GÖZLERİNİ KAYBETTİ

Gece geç saatlerde çok sayıda doktorun katıldığı bir ameliyata alınan Konakçı'nın, gözlerini kaybettiği belirtildi. Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Opr. Dr. Ata Bozoklar, açıklamasında, Konakçı'nın sağ elinin bilekten kesildiğini söyledi. Opr.Dr. Bozoklar, ameliyatta Konakçı'nın sol elinin bir parmağının da kesildiğini ifade ederek, “Vücudundaki yaralar ileri derecede. Yakın zamanda bir ameliyat beklentimiz yok. Yoğun bakımda izlenmesi sürdürülecek. Ne yazık ki hayati tehlikesi devam ediyor. Ancak umutluyuz ve iyiye gideceği düşüncesindeyiz. Durumunu ilerleyen günler gösterecek. Kaburgalarında kırıklar var ancak organ fonksiyonları yerinde. Durumunun iyiye gideceğini ümit ediyoruz. Konakçı'nın akciğerlerinde kırıklara ve patlamaya bağlı sıkıntı var. Karaciğer ve böbrekleri çalışıyor. Yaşam fonksiyonları yavaş yavaş yerine geliyor” dedi.

BOMBA LİSE ÖNÜNDEN
Bu arada, Konakçı'nın yaralanmasına neden olan patlayıcının, balıkçılardan değil, bir ay önce Aliağa Lisesi önüne eylem amaçlı kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bırakılmış terör bombası olduğu ortaya çıktı. Aliağa Emniyet Müdürlüğü'nün tek bomba imha uzmanı Konakçı'nın şüpheli paket ihbarıyla gittiği lise önünde bomba bulunca etkisiz hale getirip Emniyete götürdüğü öğrenildi. Bu el yapımı bombayı terör örgütlerinin yanı sıra balıkçıların da yasadışı avlanmada kullandığı kaydedildi. Patlayıcının, lise önüne kim veya kimler tarafından ne amaçla konulduğunun araştırıldığı, soruşturmanın genişletilerek sürdürüldüğü bildirildi.
Bu arada, polis memuru Bilal Konakçı'nın imha etmek için götürdüğü sırada patlayan potasyum klorat'ın, maytap, kibrit, boya ve piroteknik malzeme üretiminde kullanıldığı, ayrıca balıkçıların da yasadışı balık avlarında kullandığı öğrenildi. Bulunması kolay olan, şeker gübresi olarak bilinen potasyum kloratı balıkçıların, boru tipindeki metallere doldurduktan sonra ateşleyip denize attıkları ve patlamasını sağladıkları bildirildi. (dha)