Terör gazeteci Tuncay'ın bir gözünü aldı

Terör gazeteci Tuncay'ın bir gözünü aldı
Terör gazeteci Tuncay'ın bir gözünü aldı
Prof. Dr. Nurullah Zengin, saldırıda yaralanan Didem Tuncay'ın sağ gözünde görme fonksiyonları açısından kalıcı bir hasarın oluştuğunu belirtti

ANKARA - Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nurullah Zengin, ABD Büyükelçiliği önündeki canlı bomba eyleminde yaralanan gazeteci Didem Tuncay'ın sağlık durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Nurullah Zengin, "Özellikle yüzün sağ bölümünde meydana gelen ve sağ gözü de ciddi bir şekilde etkileyen yaralanma ve buna yönelik operasyon bilgilerini sizlerle paylaşmıştık. Ama sağ gözün durumu ile ilgili medyada yer alan farklı bilgiler nedeniyle bu konuya da özellikle değinmek istiyoruz. Hafta sonu hastanemizin göz bölümünün 6 eğitim görevlisi ve ayrıca bu tür yaralanmalarda tecrübe sahibi olan Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nden iki öğretim üyesi ile birlikte göz durumu ile ilgili kapsamlı bir değerlendirme yapıldı. Bizlerin daveti üzerine Prof. Dr. Güngör Sobacı ve Prof. Dr. Ali Hakan Durukan da bu değerlendirmeye katıldılar" dedi.
Muayene bulguları yanında göze yönelik ameliyat bulguları, radyolojik bulgular ve ayrıca hasta başında yaptığımız göz ultrason bulgularının toplu olarak değerlendirildiğini ifade eden Prof. Dr. Nurullah Zengin, "Bu değerlendirmeler sonrası 7 milimetre çapında bir şarapnel parçasının sağ gözün ön tarafından göze girip arka tarafından çıkacak şekilde bir yaralanmaya neden olduğu anlaşıldı. Görme fonksiyonları açısından kalıcı bir hasarın oluştuğu yine bu değerlendirmeler sonrası tespit edildi. Fakat arkadaşlarımızın tespiti görme fonksiyonlarının kaybı ile birlikte gerek Cuma günü yapılan ameliyat gerekse bundan sonra yapılacak ameliyatlarla sağ gözün şekil bütünlüğünün sağlanabileceği yönünde oldu. Sağ göze bundan sonra yapacağımız tedavinin esas amacı bu gözün şekil bütünlüğünün sağlanması amacına yönelik olacaktır" diye konuştu.
Prof. Dr. Nurullah Zengin, ,"Bunun dışında patlamanın etkisiyle sağ kulakta daha belirgin olmak üzere her iki kulak zarında delinmenin olduğu tespit edildi. Ayrıca kulak sinirlerinin de etkilenmesi saptandı. Fakat kulağın gerek zarlarının gerekse sinirlerinin etkilenmesinin geçici olacağı ve buralarda tam bir iyileşme sağlanacağını arkadaşlarımız bekliyorlar. Yine kulağa yönelik tedavimizde her iki kulağın tam olarak iyileşmesi beklentisiyle devam edecektir. Hastamızın sağlık durumu ile ilgili bilgiler bundan ibarettir" dedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/111988211198823

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ya arkadas... - akropol

  Eger teror konusunda taa Osmanli'ya gideceksen, onun tartismasi burada yazilacaklarla olmaz. Yani tarih tartisilacaksa sunu soracagim? Sen safkan Turkmusun? (Aslinda Turk kelimesi Orta Asya'da varmiydi diye baslamak lazim.) Cekik gozlumusun? Eger oyleysen ki benim icin once insansin ve ortak bilesenimiz odur, dolayisiyla herhangibir zarari yok. Eger oyleysen Anadolu'da isin ne? Ha "feodalite ve oncesi donemin gerekleri itibariyle bulunuyorum Anadolu'da" dersen saygi duyarim ama artik aydinlanma cagini yasamisiz ve Kapitalist donemde bulunuyoruz. Yani isgalin yani fetihin yasalligi artik gecerli degil! ( Akli selim, nesnel dusunen ve aydin insanlar icin elbette. ) Elbette yuzyillardir bu topraklarda yasayan insanlar tekrar buralardan sokulup baska yerlere tasinma iskencesini yasamayacaktir. Ancak" Buralari benimdir " demekte Rus isgalciliginden hic bir fark gostermemektedir. Yanikendimize gelelim. Dusunen ve nesnel insan olmaya caba gosterelim. Ve son olarak bilelimki Ermeniler Ortaasya'dan gelenlerden daha once buralardaydilar. Ona keza Kurt'ler, Arap'lar, Suryani'ler, Pontoslu'lar, Ermeni'ler, Rumlar hic yoksa senden once buradaydilar. Ancak tarihin yasalligi onlarada bu topraklardan sokulup gitmen hakkini tanimaz!!!!! Yeterki bu topraklarda uretilen zenginlik tum halklara esitce dagitilsin. Yani sorun ulus veya milliyet sorunu degil, zenginligin esit dagilimi sorunudur.

  gecmis olsun - feritq

  umarim bir sekilde tedavisi bulunur bu gorme kaybinin, cok yazik. kendisine acil sifalar.

  TERÖRLE YATAN - HARAYDIN

  Terörle yatan şaşı kalkar.Teröristlerle anlaşarak terörün duracağını sananlar bu olaydan ibret almayı unutmuşuz demesinler.Teröristin adı değişir terörün adı değişmez. Bu demektirki teröristle yatan şaşı kalkar.Biriyle anlaşır yokedeceğim sanırsın yarın başka isimde başkası çıkar.Biz 1915 te Rus cephesinde Rus asker ve cephanesine dayanan teröristlerden Ermenileri başka bir vilayete taşırsak kurtuluruz sandık.Oysa ASALA ya kadar Ermeni teröründen kurtulamadık.O sonlanırsa terör durur sandık.Tam 30 yıldır isim değiştiren terörle uğraşıyoruz.Yarın demekki başka isim altında terör çıkacak.O halde teröristle değil terörün yuvalandığı tabanla uğraşılmalı.Cehalet,üretimsizlik, demokrasi anlaşılabilmeli. Açık lise kaldırılıp her 20 köye kız imam hatip, kız meslek, düz lise ve meslek lisi açın.Kırsal belediye kurun.İmam hatip programlı din ve fen ilimleri okutan 20 üniversite kurun.20 kız teknik üniversitesi kurun.Bayan okullarında tüm çalışan öğrenci personel bayan olsun.Halk eğitim Diyanet Vakfı Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı Sosyal Hizmetler ortak atelye okullar açsın.İlkokul mezunları atleyeye ortak olsun.3 saat üretim 3 saat çalışmayla lisan eğitimi tamamlasın. 1 milyon ortaklı Halk A.Ş.ler kurulsun tarım ve ev ekonomisi sanayi kurulsun, çalışan ortak kar payı ve avansı ile çalışan olsun.BayanlarınSGK sını kamu ödesin zaten şimdi de GSS, baba ve koca eliyle kamu ödüyor.