'Terör listesi'nden ilk ödül PKK sorumlusunu ihbar edene verilecek

'Terör listesi'nden ilk ödül PKK sorumlusunu ihbar edene verilecek
'Terör listesi'nden ilk ödül PKK sorumlusunu ihbar edene verilecek
İhbarla yeri tespit edilen ilk isim, PKK'nın sözde 'Tunceli sorumlusu' Celal Candemir oldu.

RADİKAL - "Terör örgütlerinin yönetici ve üyeleri"ni ihbar edecekler için konulan para ödülü ilk kez verilecek. Habertürk gazetesinden Mustafa Türk'ün haberine göre ödülü, PKK'nın Tunceli sorumlusu olduğu açıklanan Celal Candemir’i ihbar edenler alacak.

Ödül Komisyonu bu amaçla yapacağı ilk toplantısında, ihbarın örgüt sorumlusu Celal Candemir’in yerinin tespit edilmesine ne kadar katkı sağladığını değerlendirecek ve ödül tutarını belirleyecek.
Candemir, gri listede bulunduğu için bulunmasına yardım edenlere en fazla 300 bin liraya kadar ödül verilecek.

‘ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ’

İçişleri Bakanlığı’nın 'aranan teröristler' sayfasında, gri listede 540 isim bulunuyordu. İhbar sonucu yapılan operasyonla Celal Candemir’in öldürülmesiyle birlikte 539 örgüt üyesi gri listeyle aranmaya devam ediliyor. Listede, Celal Candemir’in isminin karşısına “etkisiz hale getirildi” ifadesi yazıldı.

‘SIR GİBİ SAKLANIYOR’

Emniyet kaynakları, Celal Candemir’in bulunmasına yardımcı olanların isimlerinin yalnızca devlet yetkililerince bilindiğini belirterek, bu konunun “sır” gibi saklanacağına dikkat çekti.
Komisyonun, kısa süre içinde toplanıp, kararını vereceğini belirten kaynaklar, “Belli değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmeler ışığında ödül miktarı belirlenecek” dedi.

OPERASYON 31 EKİM'DE YAPILDI

31 Ekim tarihinde yapılan ihbar üzerine Tunceli İl jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında bulunan Alacık Mahallesi’ne jandarma tarafından operasyon düzenlendi.
“Şehit Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel-5” adı verilen operasyonda, 'Şiyar' kod adlı Celal Candemir öldürüldü.
Candemir’in, Tunceli Merkez Alacık Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu tespit edildi. Candemir’in daha önce Tunceli’de yol keserek kimlik kontrolü yaptığı da belirlendi.

NASIL İHBAR EDİLİYOR?

İhbarlar; emniyet, jandarma ya da ilgili güvenlik birimlerine sözlü, yazılı ve elektronik ortamda yapılabiliyor. 155, 156 ve 140 ihbar hatları kullanılabiliyor. (Habertürk)