Terör mağdurlarına 6.5 trilyon

İstanbul Valiliği, 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde Şişli, Beyoğlu ve Levent'te düzenlenen dört ayrı bombalı saldırıda yakınlarını kaybedenler, ev ve işyerleri hasar görenlere zarar durumuna göre ödeme yapmaya başladı.

İSTANBUL - İstanbul Valiliği, 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde Şişli, Beyoğlu ve Levent'te düzenlenen dört ayrı bombalı saldırıda yakınlarını kaybedenler, ev ve işyerleri hasar görenlere zarar durumuna göre ödeme yapmaya başladı.
Hasar tespit raporlarının tamamladığını belirten İstanbul Valisi Muammer Güler, patlamaların 818 işyeri ve 299 konut bulunan 329 binada hasara yol açtığını belirtti. Güler, dün itibarıyla İl Özel Müdürlüğü'nde oluşturulan ekiplerin ödeme yapmaya başladığını söyledi. İsteyene nakit, isteyene çek olarak ödeme yapılacak. Yapısal zararları karşılamak için 5 trilyon, yakınlarını kaybedenler ve diğer zarar görenlere de 1.5 trilyon olmak
üzere toplam 6.5 trilyonluk yardım yapılacak.
Ölenlere 20 milyar
Ölenlerin yakınlarına kişi başı 20 milyar lira ödeneceğini belirten Güler, yaralılardan organ kaybı olanlara da hastane raporuyla yardımda bulunulacağını ifade etti. Güler, diğer yaralıların tüm masraflarının Valiliğin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan karşılandığını anlattı.