Terör mağduru Diyarbakırlıya 276 milyon TL ödendi

Diyarbakır'da terörden zarar gören mağdurlar 368 milyon lira tazminat kazandı bunun 276 milyon lirası ödendiMEHMET TÜRK

DİYARBAKIR Vali Yardımcısı ve Zarar Tespit Komisyonu Genel Koordinatörü Mehmet Yeşilbaş, terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması amacıyla karara bağlanan başvurularla ilgili mağdurların 368 milyon lira tazminat kazandığını, bugüne kadar bunun 276 milyon lirasının ödendiğini açıkladı.


Diyarbakır Valiliği bünyesinde kurulan Zarar Tespit Komisyonu Genel Koordinatörü ve Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş, terörle mücadelede mağdur olan vatandaşların avukatlarının işini kolaylaştırmak için online sistemine geçtiklerini açıkladı. Konu ile ilgili Vali Yardımcısı Mehmet Yeşilbaş imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında kurulan Zarar Tespit Komisyonları yoğun bir şekilde çalışan avukatların işlerini kolaylaştırmak ve müvekkillerinin bilgilerine online olarak bilgisayar üzerinden internet vasıtasıyla görebilmeleri için yeni bir sisteme geçildiği belirtildi.

Yeşilbaş yazılı açıklamasında, “Halihazırda zarar tespit komisyonlarımız tarafından kullanılan bilgisayar programının aynısını tüm avukatların hizmetine sunmuştur. Böylece avukatlarımızın zarar tespit komisyonuna gelmeden bürolarından 24 saat müvekkillerinin bilgilerine hızlıca ulaşabilecekler ve müvekkilleri hakkındaki bilirkişi tespitlerini, eksik belgeleri ve diğer ulaşmak istediği bilgileri buradan takip etmeleri mümkün olacaktır” görüşlerini dile getirdi.

Açıklamada ayrıca, bugüne kadar Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında toplam 51 bin 612 başvuru oldugu belirtilerek, bunlardan 31 bin 250 civarında dosyanın karara bağlandığı ifade edildi. Karara bağlanan dosyalar için 368 milyon lira için İçişleri Bakanlığından ödenek talep edildiği belirtilen yazılı açıklamada, bunun 276 milyon lirasının terör mağduru vatandaşlara ödendiği kaydedildi. Yazılı açıklamanın son bölümünde, başvuru sayısı, kaynaklar ve süre dikkate alındığında bir takım zorlukların yaşanmasına rağmen komisyonun, vatandaşların mağduriyetlerini hızlı bir şekilde giderilmesi için tüm imkanlarıyla çalışmalarına devam ettiğine yer verildi.(dha)