Terör nedeniyle kapanan sağlık ocakları açıldı

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör ve personel yetersizliği nedeniyle yıllardır kapalı olan sağlık ocakları yeniden hizmet vermeye başladı.

DİYARBAKIR - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde terör ve personel yetersizliği nedeniyle yıllardır kapalı olan sağlık ocakları yeniden hizmet vermeye başladı. Güvenlik sorununun giderilmesi ve yeterli personel atamasının yapılmasıyla Diyarbakır, Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin'de kapalı sağlık ocağı ve sağlık evi kalmadı.
Yıllar sonra hizmet
Bu yıl içerisinde Şırnak'ta üç kapalı sağlık ocağı ve yaklaşık 30 yıldır kapalı olan 17 sağlık evi yeniden hizmet vermeye başladı. Diyarbakır'ın Kulp ilçesinin Düzce Köyü'nde bölge sağlık ocağı konumundaki Bayır Sağlık Ocağı 30 yıl, 1 Ocak 1995 yılında teröristlerin baskın düzenleyerek 21 kişiyi öldürdüğü Hamzalı Köyü'ndeki sağlık ocağı da 16 yıl aradan sonra hizmete açıldı.
Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Namık Kemal Kubat, "Sağlık personelimiz 2003 yılında 2 bin 200 civarındayken, şimdi 5 bin 200. Artık vatandaşlarımız günün 24 saati bu sağlık ocaklarının kapısını çalıp muayene olabilecekler. İlçe merkezlerine gitmelerine gerek kalmayacak" dedi.
15 bin kişi yararlanacak
Diyarbakır'da 2002'de 70 olan sağlık ocağının 99'a ulaştığını belirten Namık Kemal Kubat şöyle konuştu: "Verilen temel sağlık hizmetlerindeki performans da bu sayede yüzde 50 oranında arttı. Bünyesinde poliklinik, doğum, aşı, pansuman odaları ile ana-çocuk sağlığı ve laboratuvar bulunan sağlık ocakları, 26 köy ve bunlara bağlı mezralarda yaşayan 15 bine yakın insana sağlık hizmeti verecek."