Terörden hapse düşüren kanıt: Bir yemek, iki bardak çay...

Terörden hapse düşüren kanıt: Bir yemek, iki bardak çay...
Terörden hapse düşüren kanıt: Bir yemek, iki bardak çay...
Sevim, Devrimci Karargâh lideri Yılmazkaya'yı okuldan tanıyordu. Bu arkadaşlık sadece onu değil yeğeni Ceren'i, eski eşi Necdet'i, Necdet'in sevgilisi Melek'i, Melek'in arkadaşı Metin'i de hapse düşürmeye yettiİSMAİL SAYMAZ

İSTANBUL - “Aklı ve mantığı, içinde bulunduğum duruma basan/eren biri varsa onu bana yol göstermeye çağırıyorum. Bu durum sadece beni ilgilendirmiyor, tüm ailem aynı durumda. Ablamın kızı Ceren, ayrıldığım eşim Necdet, Necdet’in sevgilisi Melek, Melek’in okul arkadaşı Metin. Ben Orhan’ın okul arkadaşıyım ve benim yüzümden ailemdeki insanlar da Orhan’ı tanıyorlar ve ‘terörist’ oluyorlar. Hikâyeleri aynı, daha da hazin.”
Sevim Ö., Devrimci Karargâh adlı örgüte üye olduğu iddiasıyla Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde yatıyor. Sevim Ö.’nün çığlık kıvamındaki bu satırları, Radikal’e yazdığı bir mektuptan alındı.
“Ben bu örgütün ismini ilk defa burada duyuyorum. Benim hiçbir terör örgütüyle bağlantım yoktur. Zaten ben apolitik bir insanım. Hiçbir siyasi görüşüm yoktur.”
Bu sözler de kendi ifadesiyle ‘apolitik’ olan, yalnızca bir sinema ve tasarım dergisi okuyan, Reklamcılar Derneği üyesi Metin A.’nın sorgu tutanağında yazılı. Metin A, Sevim Ö.’nün mektubunda sözünü ettiği Melek’in okul arkadaşı ve o da, Devrimci Karargâh soruşturmasının tutuklu sanıkları arasında. Metin A.’nın tutukluluğuna gösterilen kanıt; örgüt lideri Orhan Yılmazkaya’nın polisle çatıştığı İstanbul Bostancı’daki evin müdavimi olması.
Soruşturmaya nasıl dahil edildikleri anlaşılamayan kişiler sadece Sevim Ö. ve Metin A. ile sınırlı değil. Orhan Yılmazkaya’nın ev arkadaşı Necdet Ö., Necdet Ö.’nün sevgilisi Melek S., Sevim’in dansçı yeğeni Ceren Ş., Yılmazkaya ile bir kez yemek yiyen gazeteci Aylin D. ve avukat Nail A., iki kez çay içen Mehmet Y. de Emniyet’e göre bu örgütün üyesi birer ‘terörist’ler.

İlk eylem, kışlaya saldırı
Polis, ‘Devrimci Karargâh’ adlı örgüte, 7 Ağustos 2008’de Selimiye Kışlası’na yönelik havan bombalı saldırıdan sonra önem vermeye başladı. Örgüt, 1 Aralık 2008’de AKP İstanbul İl Başkanlığı’na bombalı paket gönderdi. Saldırıda bir polis öldü. Devrimci Sol örgütüyle de birleştiği duyurulan Devrim Karargâh’ın son eylemi 12 Ocak 2009’da Bank Pozitif’in bombalanmasıydı.
Emniyet; Orhan Yılmazkaya’nın yanı sıra, AKP’ye ve Selimiye Kışlası’na yönelik saldırılarında kullanılan bombaların üzerinde parmak izleri bulunduğu öne sürülen Özgür D. ile Fatih B.’yi ve bu üçlünün temas ettiği herkesi şubat ayı başından beri izliyordu.

Ve operasyon..
Bu takip, 27 Nisan 2009 sabahında operasyona dönüştü. Polis, Bostancı Emanet Sokak’taki Pınar Apartmanı girişinde silahlı ve bombalı direnişle karşılaştı. Evin içinde bulunan Orhan Yılmazkaya altı saat süren çatışmada öldürülürken, operasyonda bir polis ile emniyet şeridi dışında kalabalıkla birlikte olayı izleyen garson bir genç de hayatını kaybetti.
Aynı gün, sadece Yılmazkaya’nınki değil, Özgür D.’nin Kartal, Fatih B.’nin Eyüp’teki evleri ile polisin takibi sırasında belirlendiği sanılan tüm adresler basıldı.

Kimi arkadaşı...
Evi basılıp gözaltına alınanlardan ilki, Yılmazkaya’nın İstanbul Üniversitesi’nden arkadaşı Sevim Ö. idi. Sevim’e göre, Yılmazkaya iki yıl önce, uzun bir aradan sonra bürosuna ziyarete gelmişti. “Venezüella’dan yeni döndüm” deyip kalacak yer aradığını anlattı. Sevim Ö., eski arkadaşı Yılmazkaya’yı eşi Necdet Ö. ile kaldıkları Ataşehir’deki evlerine davet etti.

1 Nisan’da Bostancı’ya
Sevim ve Necdet Ö. çifti ayrıldıktan sonra Yılmazkaya ve Necdet Ö. aynı evde kalmaya devam etti. İkili evden çıkıp 1 Nisan 2009’da Bostancı’da operasyon yapılan eve taşındı. Necdet Ö., 26 yaşındaki sevgilisi Melek S. ile evlenmeyi ve bu evde yaşamayı planlıyordu.

‘Bizi apolitik bulurdu’
Melek S., bir şirkette yapım amiri. Necdet Ö. ile birlikte olmaya başladıktan sonra Yılmazkaya’yla tanıştı. Anlatımına göre Yılmazkaya kendisini apolitik buluyordu. Zaten Yılmazkaya, odasından pek çıkmıyordu. Genelde kitap okuyor, bilgisayarında yazı yazıyordu. Evin diğer müdavimi ise Melek S.’nin üniversiteden arkadaşı olan 26 yaşındaki Metin A. idi. O da zaman zaman bu evde kalıyordu.

Banka hesabını kullandırdı
Boş vakitlerindeyse arkadaşı Sevim Ö.’nün bürosuna giden Yılmazkaya burada Sevim’in 26 yaşındaki yeğeni, dansçı Ceren Ş. ile tanışmıştı. Yılmazkaya, bir gün Ceren’e, “Yurtdışından yeni geldiğim için banka hesabı açtırmadım. Hesabından havale yapabilir miyim?” diye sordu. Ceren de kabul etti. Hesaba; üç ayrı seferde 3 bin 600 avro yattı. Ceren, son havaleyi 8 Nisan 2009’da Kadıköy’de bir kafede Yılmazkaya’ya verdi.

İki kez çay içtiler
Yılmazkaya’nın buluştuğu bir diğer arkadaşı, yine üniversiteden tanıştığı 49 yaşındaki Mehmet Y. idi. Mehmet Y., bir sol dergide çalışıyordu. 7 ve 28 Şubat’ta iki kez buluşup çay içtiler.

Gazete ziyareti
Yılmazkaya’nın; ilişkisini sürdürmek istediği diğer iki okul arkadaşı ise Vatan gazetesinin internet servisinde çalışan Aylin D. ile avukat Nail A. idi. 3 Mart 2009’da Aylin D.’yi arayıp gazeteye geldi. İki arkadaş gazetenin hemen yanında bulunan alışveriş merkezinde yemek yediler. Nail A. ile de bir kez buluştular...

Ev arkadaşı
Polis, yalnızca Yılmazkaya’yı ve arkadaşlarını takip etmiyordu. Yılmazkaya ile örgütsel ilişkileri olduğu ileri sürülen Özgür D. ile Fatih B. de sıkı takip altındaydı. Bu takip, susma hakkını kullanan Özgür D. ile Fatih B.’nin arkadaşlarını da kapsıyordu.
Özgür D.’nin ev arkadaşı olan Süleyman Gürkan A., bunlardan ilki. Kameraman olan Süleyman Gürkan A. ile Özgür D.’yi tanıştıran kişi ise Muhammet Ç. idi. Özgür D., daha önce kısa bir süre Muhammet Ç.’nin evinde kalmıştı.

Bayide tanıştılar
Özgür D., boş vakitlerinde, eskiden yanında çalıştığı Mustafa A.’nın gazete bayiine gidiyordu. Bayide Filistin kökenli Türk vatandaşı Abdulselam S.’yle tanışmıştı. Abdulselam D., Arapça editörüydü. Özgür D.’ye bazen borç para veriyordu.

Müşteri olarak tanıdı
Son şüpheli ise yine Emniyet’te ve savcılıkta susma hakkını kullanan Fatih B.’nin arkadaşı olan 30 yaşındaki gümrük muhafaza memuru Ergin Ö. idi. Ergin Ö., Fatih B.’yi Nurtepe’de kendisine ait internet kafede müşterisi olarak tanıdı. Fatih B., kafenin onarımında yardım edince arkadaş oldular. Birkaç kez de birbirlerinin evlerinde kaldılar.

‘Bilsem ihbar ederdim’
Hayatın bu olağan akışı 28 Nisan’da yerle bir oldu. Sabaha karşı polis, baskın yaptığı evlerden, Yılmazkaya, Özgür D. ve Fatih B.’nin teması olan herkesi gözaltına aldı. Özgür D. ve Fatih B. susma hakkını kullandı. Gözaltına alınanların tümü şaşkındı. Aylardır takip altında olduklarını Emniyet’te öğrendiler. Çoğu Devrimci Karargâh adlı örgütü hiç duymamıştı. Sol bir dergide çalışan Mehmet Y. ile dansçı Ceren Ş., Yılmazkaya’nın soyadını Emniyet’te öğrendiler. Yapımcı Metin A., suçlamaları duyunca, “Ben apolitik biriyim” dedi. Avukat Nail A. “Terörist kimliğini bilsem ihbar ederdim”, gazeteci Aylin D. ise “Bilseydim görüşmezdim” diyordu.

Henüz iddianame yok
Gazete bayii Mustafa A. hariç gözaltına alınanların tümü tutuklandı. Hepsi de daha önce tutuklanan Cemal B. ile birlikte tam 16 sanıklı Devrimci Karargâh İddianamesi’nin çıkmasını, gerçeğin er ya da geç anlaşılabileceği umuduyla yargılamanın bir an önce başlamasını ve salıverilmeyi bekliyor.