'Teröre dış destek var'

Başbakan Tayyip Erdoğan, son dönemdeki terör eylemlerinin 'sistemli' olduğunu söyledi. Erdoğan, bazı Avrupa ülkeleri tarafından DEHAP'lı belediyelere 'kaynak aktarımı' yapıldığına da dikkati çekti.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, son dönemdeki terör eylemlerinin 'sistemli' olduğunu söyledi. Erdoğan, bazı Avrupa ülkeleri tarafından DEHAP'lı belediyelere 'kaynak aktarımı' yapıldığına da dikkati çekti.
AKP Merkez Karar ve Yürütme Kurulu (MKYK), dün Erdoğan'ın başkanlığında toplandı. Toplantıya katılan Erdoğan, önceki gün Genelkurmay Karargâhı'nda yapılan güvenlik zirvesinin kendisinin talebi üzerine gerçekleştiğini belirtti. Son dönemdeki terör olaylarının 'sistemli' olduğunu ifade eden Erdoğan, toplantıda, terör olaylarının durdurulması için alınması gereken önlemler konusunda hem hükümet, hem de askeri kanadın görüşlerinin dinlendiğini söyledi.
Terörün kaynağının 'ekonomik' olduğunu vurgulayan Erdoğan, PKK örgütünün iç desteklerinin yanı sıra bazı Avrupa ülkelerinden de destek gördüğünü kaydetti. Erdoğan'ın, DEHAP'lı belediyelerden bahsederken de, İskandinav ülkeleri ve Almanya'nın bu belediyelere para aktardığını ifade ettiği öğrenildi. Bu ülkelerin, DEHAP'lı belediyelere özel fonlar kullandırdığını anlatan Erdoğan, sadece bu belediyelerin projelerine destek verildiğine işaret etti. Erdoğan, özel kaynak aktarımının yanı sıra ihalelerin kimlere verileceğinin bile bu ülkelerce belirlendiğini vurguladı. Erdoğan, bu nedenle bölgenin ekonomik anlamda başıboş bırakılmaması, bu bölgelere özel önlem verilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Basına eleştiri
Erdoğan, Adalet Bakanlığı önünde meydana gelen olayda basının kişi ve örgüt ismi vermesini de eleştirdi. Daha önce basından bu tür olaylarda örgüt ismi verilmemesini rica ettiğini anımsatan Erdoğan'ın, "Buna rağmen olay sabaha kadar birinci haberdi. Örgütler bu şekilde propaganda yapmış oluyor" dediği belirtildi.
Erdoğan, toplantı devam ederken, Bingöl'de meydana gelen tren sabotajı hakkında makamına geçerek bilgi aldı ve gelişmeleri MKYK üyeleriyle paylaştı.
Toplantıda Telekom'un özelleştirilmesi de gündeme geldi. Erdoğan, MKYK üyelerine "Oger ile Öger'i karıştırmayın. Bu, Lübnan Başbakanı Hariri'nin ailesine ait olan şirkettir" diye seslendi.


    http://www.radikal.com.tr/7509447509440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.