Teröre karşı seferberlik çağrısı

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dün yaralıların bulunduğu tüm hastaneleri gezdi. Sezer, saldırının hedefinin belli olduğunu söyleyerek "Bölücü terörün yaptığı bir eylem.

ANKARA/İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer dün yaralıların bulunduğu tüm hastaneleri gezdi. Sezer, saldırının hedefinin belli olduğunu söyleyerek "Bölücü terörün yaptığı bir eylem. Lanetle kınıyoruz. Terörle siyasal bir amacın gerçekleşmesi olanaksız. El birliğiyle bunun üstesinden geleceğiz" dedi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, gazetecilerin "Patlamanın şahsınıza yönelik olduğuna dair iddialar var" sözleri üzerine "Teröristler bana böyle bir şey söylemedi" diyerek tepki gösterdi.
Saldırıyla ilgili diğer açıklamalar şöyle:
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: Terör herkesin sorunu. Huzurumuza kastedenlere verilecek en güzel cevap, milletçe birlik içinde istikrarımıza sahip çıkmak.
TBMM Başkanı Bülent Arınç: Terörle mücadele ediyoruz, etmeye devam edeceğiz. Bu konuda hem AB üyesi ülkelerin hem de bütün dünya ülkelerinin ortak mücadele platformu oluşturması gerekir.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar: Bir tavır, tarz değişikliği görülüyor ancak bu ateşle oynamaktır. Türkiye'yi bazı iç sıkıntılara taşımak isteyenler var.
DSP Genel Başkanı Zeki Sezer: Bu tür terör eylemlerinin amacı belli. Ama Cumhuriyetimizin temel ilkelerini ortadan kaldırmaya hiçbir güç yetmeyecek.
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: Siyasi hesaplarla terörle mücadeleyi zaafa uğratan AKP hükümeti de Türkiye'nin geleceğini ateşe atmanın hesabını çok ağır biçimde verecektir.
DTP lideri Ahmet Türk: Patlama masum insanlara yönelik bir eylemdir. Adresi kim olursa olsun, yapanlar kim olursa olsun, arkasında kimler olursa olsun bizim için fark etmiyor. Biz böyle eylemleri şiddetle kınıyoruz. Ve her zaman bu tip eylemlerin karşısında olduk.
Diğer siyası partiler ve birçok sivil toplum örgütü de yaptıkları açıklamalarda saldırıyı kınadı.