Teröre karşı yetkiler sınırlı

Genelkurmay Başkanı Özkök, Afganistan'dan gelen birlikleri karşılarken konuştu: Terörle mücadeleyi kısıtlanmış yetkilere rağmen sürdürüyoruz. Halk, yöneticiler ve sivil toplum TSK ile el ele olmalı.

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Şemdinli'de önceki gece beş askerin şehit olmasına neden olan bombalı saldırıdan sonra hükümete 'yetkilerimiz kısıtlı' mesajı verdi. Dün Afganistan'dan dönen birliklerin karşılanması için düzenlenen törende konuşan Özkök, önceden hazırlanan metnin dışına çıkarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bölücü terör örgütüne karşı mücadelesini kısıtlanmış yetkilerine rağmen özveriyle sürdürmekte" dedi.
PKK'nın son dönemde başvurduğu bombalı eylem şeklini 'en aşağılık eylem tarzı' olarak niteleyen Özkök, terörle mücadelede, halkın, yöneticilerin ve sivil toplum örgütlerinin TSK ile el ele olmasını istedi.
Afganistan'da ISAF-VII Harekâtı'nı tamamlayıp Türkiye'ye dönen birlik ve personel için 4. Kolordu ve Garnizon Komutanlığı'nda karşılama töreni düzenlendi. Törene Özkök'ün yanı sıra Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Genelkurmay 2. Başkanı, J başkanlarıyla dönen askeri personelin yakınları katıldı.
Metinde son dakika değişikliği
Tören öncesinde gazetecilere Özkök'ün bir gün önceden hazırlanmış, üç sayfadan oluşan konuşma metni dağıtıldı. Ancak kısa süre sonra dağıtılan metinler 'değişiklik yapıldığı' gerekçesiyle geri toplatıldı.
Özkök konuşunca, bir gün önce hazırlanan metne 'terörle mücadele' konulu önemli bir bölüm eklendiği anlaşıldı. Metin hazırlandıktan sonra, basın tarafından 'Şemdinli'de PKK'dan roketli saldırı' diye duyurulan, ancak sonra Genelkurmay'ın 'bombalı saldırı' olduğunu açıkladığı saldırının gerçekleştiği belirtildi. Yetkililer, Özkök'ün beş askerin şehit olduğu söz konusu saldırının ardından bu eklemeyi yaptığını söyledi.
Genelkurmay Başkanı Özkök, konuşmasının son bölümündeyse, terör eylemlerine değinmek istediğini belirterek, şöyle dedi:
'Bombalama en aşağılık eylem'
"Terörizm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de ulusa acı çektiren asrın en acımasız hastalığıdır. PKK terör örgütünün son zamanlarda askeri-sivil tesis ve personele karşı uyguladığı bombalama eylemlerinin vahşet ve acımasızlığını üzüntüyle izliyoruz. Bombalama eylemleri; bomba patladığında kimin öleceğinin veya yaralanacağının önceden kestirilemediği, sadece insanlığa karşı işlenen bir suçun vasıtası sayılması gereken en aşağılık eylem tarzıdır.
TSK, halkı eski acılı günlere geri götürmeyi amaçlayan bölücü terör örgütüne karşı mücadelesini kısıtlanmış yetkilerine rağmen özveriyle sürdürmektedir ve sürdürmeye devam edecektir. Bu mücadele, TSK ve diğer güvenlik kuvvetleri yanında, bütün halkımızın, yöneticilerimizin ve sivil toplum kuruluşlarının da iştirakiyle, topyekûn bir tarzda yapıldığında daha etkileyici sonuçlar elde edilebilecektir. Terör örgütlerinin en korktuğu şey, toplumun kendilerinden başka tamamının el ele, gönül gönüle bir karşı cephe oluşturmasıdır."
Koordinasyon ve yasa isteniyor
1. Ordu Komutanlığı'na atanan Genelkurmay 2. Başkanı Org. İlker Başbuğ, terörle mücadelede koordinasyonu sağlayacak özel bir yapılanmanın gerekliliğine dikkat çekmiş, Terörle Mücadele Yasası'nda da değişiklik yapılmasını istemişti. Hükümet ise böyle bir yapılanmaya 'şimdilik' ihtiyaç olmadığını ve yasada değişiklik için çalışmalara başlandığını açıklamıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7540067540060

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.