'Teröre kitlesel karşı koyuşu' destekleyen de var, karşı olan da

Genelkurmay'ın gece yarısı internet sitesine koyduğu, 'terör eylemlerine karşı Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesi'ni isteyen çağrı muhalefet partilerinden tam destek aldı.

ANKARA - Genelkurmay'ın gece yarısı internet sitesine koyduğu, 'terör eylemlerine karşı Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesi'ni isteyen çağrı muhalefet partilerinden tam destek aldı. Açıklamada şöyle denilmişti: "Türkiye Cumhuriyeti, ulusal ve üniter yapısının, çağ dışı bir yapı olduğunu düşünen bir yaklaşımla karşı karşıyadır. TSK'nın beklentisi; bu tür terör olaylarına karşı, yüce Türk milletinin kitlesel karşı koyma refleksini göstermesidir."
Genelkurmay'ın 'Ulusa Çağrı' adı altında yayımladığı açıklamaya tepkiler şöyle:
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Halkın teröre karşı durması konusunda hükümet gereken çalışmayı yapmıyor.
Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan: İşine geldiğinde 'ordu bana bağlı' diyen, işine gelmediğinde' ordu bizden talepte bulunmadı' lafının arkasına saklanan bu iktidarla teröre karşı başarılı olmak mümkün değil.
Anavatan Partisi Genel Sekreteri Muharrem Doğan: Her gün şehit cenazesi geliyor. Hükümetin bir önlemi, çalışması yok. Sıfır noktada aldığı terör tırmanmış, geldiği nokta ortada.
AKP Ankara Milletvekili Ersönmez Yarbay: Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapmak yerine önce kendi sınırlarını koruması gerekir.
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanvekili AKP'li Eyyüp Sanay: Sınır ötesi bir operasyon için geç kalındı. Şu anda bir operasyon gerekebilir, ancak ben uygun görmüyorum.
AKP Milletvekili Vahit Kiler: Toplumumuzun zaten böyle bir refleksi var. İlla ki meydanlarda tepki çok da gerekmiyor. Bunun için sokaklara dökülüp bağırmaya gerek yok.
Sivil toplumdan farklı sesler
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği öncülüğünde bazı sivil toplum örgütleri harekete geçerek İstanbul'da "teröre karşı sessiz miting" düzenleme kararı aldı. İnsan Hakları Ortak Platformu'ysa yaptığı açıklamada, Genelkurmay'ın açıklamasının demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları açısından kabul edilemez olduğunu savundu. Açıklamada, "Halk sokağa çıkmaya kışkırtılmaktadır. Bunun linç ve saldırı olaylarına neden olması hiç de uzak ihtimal değildir" denildi. (Radikal, anka)