'Teröre lanet' mitinglerinde meydanlar boş kaldı

Artan terör olaylarını protesto etmek için dün Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlenen miting ve yürüyüşlere katılım beklenenden çok daha az oldu. En büyük kalabalık Bursa'da toplanırken, iki saat gecikmeli başlatılan İstanbul'daki mitinge sadece 100 kişi geldi.

İSTANBUL/BURSA - Artan terör olaylarını protesto etmek için dün Türkiye'nin çeşitli yerlerinde düzenlenen miting ve yürüyüşlere katılım beklenenden çok daha az oldu. En büyük kalabalık Bursa'da toplanırken, iki saat gecikmeli başlatılan İstanbul'daki mitinge sadece 100 kişi geldi.
İstanbul: Avrupa Yakası Erzurumlular Derneği'nin organize ettiği ve Şehit Anneleri Derneği'nin de destek verdiği 'Barış Kardeşlik ve Teröre Lanet' mitingi dün Çağlayan Meydanı'nda yapıldı. Günlerdir duyurusu yapılan miting için önlemler alınmış, yollar trafiğe kapanmıştı. Açıklamalarda 11.00'de insanların toplanacağı ve programın da 12.00'de başlayacağı duyurulmuştu. Ancak miting saati yaklaştığı halde kalabalık artmıyordu. Alanda yaklaşık 100 kişi vardı. Bunun için organizasyonu yapanlar bir süre bekleme kararı aldı. Saat 13.30'a geldiğinde sayı artmamıştı. Dernek Başkanı Şinasi Tazegül, katılımın az olmasını eleştirdi: "15 gün organizasyon için uğraştık. Ama toplumun bazı değerlerini kaybettiğini görüyoruz. Gencecik insanlar dağlarda hayatını kaybediyor. Bizim insanlarımız denizlerde sahillerde pikniklerde..." Mitinge katılanlar "Kelle değil, şehit o", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları attıktan sonra dağıldı.
Bursa: Gökdere Bulvarı'ndaki 'Önce Vatan' mitingine, sıcaklığın 40 dereceye ulaşmasına rağmen 5 bin kişi katıldı. 'Kahrolsun PKK', 'Hepimiz askeriz, PKK'ya yeteriz', sloganlarının atıldığı mitingde konuşan Türk Metal-Sen Başkanı Mustafa Özbek, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ağır bir dille eleştirdi. Özbek, "Terörle dik durarak mücadele edecekmiş. Milleti güldürme Erdoğan. Nerede senin mücadelen?" dedi.
Manisa: Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Manisa Şubesi'nce düzenlenen 'Teröre Lanet ve Şehitleri Anma' töreni Cumhuriyet Alanı'nda yapıldı.
Muğla: TEMAD üyeleri ve bir grup vatandaş Muğla Belediyesi tarafından Muğlalı şehitlerin anısına yaptırılan Şehitler Abidesi'ni ziyaret etti.
Antalya: Ulusal Uyanış Platformu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi'nin ortaklaşa düzenlediği 'Şehide Saygı, Teröre Lanet' mitingi, Cumhuriyet Meydanı'nda yapıldı. Birçok sivil toplum kuruluşunun destek verdiği mitinge, CHP lideri Deniz Baykal'ın kızı Aslı Baykal ve CHP milletvekili adaylarının da aralarında olduğu yaklaşık 500 kişi katıldı.
Kırklareli: Emekli Astsubaylar Derneği Şubesi'nin düzenlediği 'Teröre lanet' yürüyüşüne, 25 kişi, ellerinde Türk bayrakları ve 'Şehitler ölmez vatan bölünmez' pankartıyla katıldı.
İzmir: Ulusal Uyanış Platformu'nun, İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı önündeki basın açıklamasına katılım yok denecek kadar az oldu. Basın açıklamasına dördü basın mensubu, ikisi görevli ses teknisyeni ve 10'u platform üyesi toplam 16 kişi katıldı.
Gaziantep: Dün yapılacağı duyurulan miting 30 Hazirana ertelendi.
Trabzon: ADD'nin düzenlediği mitinge yaklaşık 500 kişi katıldı. Mitingde hükümet de protesto edildi.
Uşak: Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle düzenlenen mitingde vatandaşlar, terörü lanetledi. Mitingin sonunda AKP il binasının önünde hükümeti protesto sloganları atıldı. (Radikal, dha)