Teröre yargı merceği

İnönü Stadyumu'nda Cihat Aktaş'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 'tribün terörü' hakkında geniş çaplı inceleme başlattı. Savcılık kulüp yöneticilerinin fanatik gruplara bilet sağladığı iddialarını araştıracak. Taraftar organizasyonlarına destek veren futbol kulüplerinin maddi bağlantıları da soruşturulacak.

İSTANBUL - Beşiktaş İnönü Stadı'nda işlenen Cihat Aktaş cinayetinin ardından medyada çıkan haberleri ihbar kabul eden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, tribün terörüyle ilgili geniş kapsamlı inceleme başlattı. Taraftar derneklerinin statlardaki etkinliğini, kulüp yöneticilerinin bazı gruplara bedava bilet verdiği yönündeki iddiaları mercek altına alan savcılık, suç unsuruna rastlanılması durumunda soruşturma açacak. Bu arada Aktaş'ın katil zanlısı Fatih Sözüer'le birlikte dört kişi dün tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Başsavcılık yetkilileri, Aktaş'ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmanın ayrı olarak devam ettiğini, bunun yanı sıra 'tribün terörü' olarak anılan olayların da inceleme konusu edildiğini söyledi. Yetkililer, "Cinayet soruşturulurken, diğer incelemeye ilişkin deliller ortaya çıkarsa bundan istifade edilecek. Soruna ilişkin olarak birkaç gündür gazetelerde yer alan haberleri ihbar kabul ettik ve bu konuları ayrı inceleme konusu yaptık" dedi.
İnceleme kapsamında, taraftar gruplarının yöneticilerden bedava bilet alıp sattığı, güvenlik şirketleriyle işbirliği yaparak üyelerini stada ücretsiz soktuğu yönündeki iddialar araştırılacak. Bu gruplara destek verdiği öne sürülen kulüpler ve maddi bağlantıları da ayrıntılı olarak soruşturulacak.
Savcılığın yapacağı inceleme sonunda suç unsuruna rastlanılırsa, geniş çaplı bir soruşturma başlatılacağı ve kulüp yöneticileri ve taraftar grupları liderlerinin ifadelerine başvurulabileceği belirtildi.
Dört kişi tutuklandı
Bu arada, Cihat Aktaş'ın katil zanlısı olarak gözaltına alınan Fatih Sözüer ve dört arkadaşına dün BJK İnönü Stadı'nda polis tarafından tatbikat yaptırıldı. Tatbikatın ardından Emniyet'teki sorguları tamamlanan zanlılar daha Sultanahmet'teki İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Savcıya ifade verdikten sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan 22 yaşındaki Sözüer ile 18 yaşındaki Cihan Erdem, 23 yaşındaki Şafak Kalkan ve Cenk Özbulak tutuklanarark cezaevine gönderildi. Sözüer'in kaçışına yardımcı olmak için montunu değiştirdiği öne sürülen 21 yaşındaki Melih Işık ise serbest bırakıldı.