'Terörist değillerdi'

'Sonuca ulaşacağız'
TBMM İnsan Hakları Komisyonu, Mardin Kızıltepe'deki operasyonda Ahmet Kaymaz ile 12 yaşındaki oğlu Uğur'un öldürülmesini inceliyor. Alt komisyonun CHP'li üyesi Hüseyin Güler, AKP'li üyesi Nezir Nasıroğlu ile birlikte kamu vicdanını rahatlatacak sonuca ulaşacaklarını söyledi.
'İnanmıyoruz'
Güler, "12 yaşındaki bir çocuktan terörist olmaz, bu kadar basit" dedi. Nasıroğlu şöyle konuştu: "İnfaz olduğuna dair emareler var. 'Terörist' iddiaları doğru bile olsa, sağ yakalanmaları çok mümkünmüş. Resmi makamların ifade ettiği gibi, öldürülenlerin 'terörist' olduğuna da inanmıyoruz."
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi
AHMET ŞIK / Arşivi

ANKARA/İSTANBUL - TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nun gözü, Mardin'in Kızıltepe ilçesinde yapılan polis operasyonuyla, 'terörist oldukları gerekçesiyle' öldürülen Ahmet Kaymaz ve 12 yaşındaki Uğur'a çevrildi. Konuyu araştırmak üzere görevlendirilen alt komisyonun üyesi CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Güler, kamu vicdanının rahatlatılması için yargının, olayın sorumlularını ortaya çıkarması gerektiğini söyledi.
CHP'li Güler ve AKP Batman Milletvekili Nezir Nasıroğlu'ndan oluşan iki kişilik insan hakları heyeti, Mardin ve Kızıltepe'de iki gündür inceleme yapıyor. Güler, konunun hukuki ve sosyal boyutu bulunduğunu, bu amaçla sosyal tarafları olan sivil toplum örgütleri ile diyalog içinde bilgileri derlemeye çalıştıklarını anlattı. "Görevimiz önce kamu vicdanını rahatlatmak" diyen Güler, şöyle devam etti:
'Arı kovanı gibi...'
"Bu bir arı kovanı gibi. Buna çomak sokmak isteyen, bir sürü beklenti içinde olan kesim var. Buna alet olmadan, kamu vicdanını rahatlatacak şekilde yargının sağlıklı bir zemin içinde ilerlemesi için gereken her şeyi yapacağız. İlk izlenimimiz, 12'sindeki bir çocuktan terörist olmaz. Bu kadar basit. Baba da sürekli Irak'a gidip gelen bir vatandaşımız."
Güler, Kaymazların evinin, dağdaki teröristlere lojistik destek sağlandığı yönündeki asılsız bir ihbar üzerine gözetim altına alındığını söyledi. Mardin Valisi, Kızıltepe Kaymakamı, emniyet müdürü, savcı, hastane görevlileri, komşuları ve şahitlerle görüştüklerini belirten CHP'li Güler, "Çeşitli soru işaretleri var. Yargının, halk galeyana gelmeden olayı vicdanları rahatlatacak şekilde aydınlatması gerek" dedi. Mardin'e giden iki kişilik alt komisyonun üyesi AKP'li Nasıroğlu ise şöyle konuştu:
'Sağ yakalanabilirlerdi'
"İnfaz iddialarına ilişkin birtakım emarelere ulaştık. Bu olayda ortada bir yanlışlık yapıldığı kesin. O da, 12 yaşındaki bir çocuk ne silah kullanabilir ne terörist olur. Burada kamu görevlilerinin bir yanlışlık yaptığını düşünüyoruz. Öte yandan 'terörist' iddiaları doğru bile olsa, bu insanların sağ olarak yakalanmaları çok mümkünmüş. Karayolunun kenarında açık bir alanda meydana gelmiş olay. Resmi makamların iddia ettiği gibi, bu kişilerin 'terörist' olduğuna inanmıyoruz. Bir baba gerçekten törer eylemine gitse dahi, böyle bir olayda çocuğunu korur."
Avrupa'ya suçlama!
Öte yandan CHP Mardin Milletvekili Mahmut Duyan, polisin operasyonu, Gaziantep'te ele geçirilen bir PKK'lının ifadesi üzerine düzenlediğini söyledi. Duyan, "Avrupa insan hakları örgütleri geliyor, çocuğun sırasına çiçek koyuyor. Orası barut fıçısı. Yangına benzinle gidiyorlar" dedi. CHP TBMM Grubu da, konunun araştırılması için bugün üç milletvekilini bölgeye gönderme kararı aldı.
Barolar da şikâyetçi
Bu arada Diyarbakır ve Batman baroları, yaklaşık 90 avukatın imzasını taşıyan olayla ilgili şikâyet dilekçesini bugün Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı'na verip, basın açıklaması yapacak.