Terörist, pilotu solladı!

ABD'de bugüne kadar meydana gelen uçak kazalarında insan hataları yüzde 46'lık bir oranla birinci sırada yer alırken...
Haber: SİNAN TOROS / Arşivi

İSTANBUL - ABD'de bugüne kadar meydana gelen uçak kazalarında insan hataları yüzde 46'lık bir oranla birinci sırada yer alırken, 11 Eylül'de ABD'de yaşanan terörist saldırıları bu yıl ilk kez kaza nedeni olarak, 'terörü' ön sıraya taşıdı.
Aviation Accident Database (Havacılık Kaza Veri Tabanı) dergisinin 1039 uçak kazasını inceleyerek hazırladığı araştırmaya göre ABD'deki uçak kazalarının nedenlerinin başında yüzde 46'lık oranla insan hatası geliyor. İkinci sırada yüzde 22'lik oranla mekanik hatalar yer alırken bunu yüzde 20'yle hava koşulları izledi. Sabotaj sonucu meydana gelen kazaların oranı yüzde 10, pilotun rahatsızlanması ve kuş çarpmalarının payı da yüzde 1'er olarak belirtildi.
İnsan hatalarında pilot kusuru yüzde 87, bakım hatası yüzde 6, yangın yüzde 3, hava trafik kontrol hatası yüzde 3, aşırı yükleme yüzde 1 oranında yer tutuyor. Sabotaj başlığı altında da uçağın vurulması yüzde 46, patlayıcı cihazlar yüzde 36, uçak kaçırma yüzde 15 ve pilotun vurulması da yüzde 3 olarak sıralanıyor.
1998 yılında 45 uçak kazasında 1115 kişi yaşamını yitirdi. 1999'da ise 44 kazada 634 kişi öldü. Geçen yıl meydana gelen sekiz büyük uçak kazasında 873 kişi hayatını kaybetti.
Uçuş korkusu arttı
11 Eylül'de uçakların terör silahı olarak kullanılmasından sonra sivil havacılık büyük darbe aldı. İnsanların uçuş korkusu yüzünden birçok havayolu şirketi iflas etti, binlerce çalışan işsiz kaldı. ABD'de 11 Eylül 2001 günü kaçırılan dört uçaktan üçünün
'hedeflere' çakılması, birinin de düşmesi, havadaki kaza nedenleri arasında terörü birinci sıraya çıkardı.