'Teröristleri iade edin, kaynakları kurutun'

'Teröristleri iade edin, kaynakları kurutun'
'Teröristleri iade edin, kaynakları kurutun'

BaşbakanErdoğan ile Belçika Başbakanı Leterme ortak basın toplantısı düzenledi. FOTOĞRAF: HAMZA ŞAHİN / AA

Başbakan Erdoğan ağırladığı Belçika Başbakanı Leterme'ye PKK'nın mali kaynaklarının kesilmesi, siyasi faaliyetlerinin engellenmesi ve teröristlerin iadesi konusunda somut adım beklediklerini iletti

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan,  Belçika Başbakanı Yves Leterme’ye PKK’nın mali kaynaklarının kesilmesi, siyasi faaliyetlerinin engellenmesi ve teröristlerin iadesi konusunda somut adım beklediklerini iletti.
Erdoğan, dün Belçika Başbakanı Yves Leterme ile Başbakanlık’ta bir araya geldi. Görüşmede, Belçika’da yargılaması sonucu ‘çete’ suçundan iki yıl ceza alan ve gözetim altındayken ortadan kaybolan Sabancı suikastı sanığı Fehriye Erdal da gündeme geldi.
PKK konusunda Belçika ile Türkiye arasındaki görüş ayrılığı Erdoğan ile Leterme’nin düzenledikleri ortak basın toplantısına da yansıdı. İki başbakanın, baş başa görüşmenin ardından yaptıkları basın toplantısında, Erdoğan, terörle mücadele konusunda iki ülkenin yaklaşım farklılıklarını giderme konusundaki talebini dile getirdi ve “Terör her nerede yaşanırsa yaşansın bütün insanlar için bir tehdit oluşturmaktadır. Belçika ile tesis edilen ilki geçen yıl düzenlenen Adalet, İçişleri, Dışişleri bakanları üçlü mekanizmasının devamına ve yararına inandığımızı karşılıklı olarak teyit ettik” dedi.
Leterme ise bir gazetecinin, “Belçikalı bir terörist ülkenin önemli işadamlarından birini öldürseydi ve Türkiye’ye kaçsaydı. Yargılaması da yıllar sürseydi tepkiniz ne olurdu?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Güçlerin ayrımı konusunu biliyorsunuz. Bir başbakanın adalet konusunda verilen hukuki kararları yorumlamak gibi biri durumu söz konusu değildir. Teröre karşı aktif mücadele ve ima ettiğiniz kişiye karşı da süreç devam etmektedir.”
“Terör örgütü üyelerinin iadesi ve örgütün mali faaliyetlerine engel olunması konusundaki tavrınız nedir?” sorusu üzerine ise “Öncelikle terörizmle mücadele niyetimiz var. Askerlerimizin Afganistan’da tehlike altında olması, bu niyetin göstergesidir. Bizim yaklaşımımız, terör örgütleri açısından adaletlilik temeline dayanmaktadır. Daha önce belki olmayan, daha sağlam kurallar çerçevesinde bu adaletlilik ilkesine bakıyoruz” dedi.
Leterme, “Türkiye’ye AB üyeliği için imtiyazlı ortaklık statüsü tanınması fikrinizden vazgeçtiğiniz sonucunu çıkarabilir miyiz?” sorusuna, “Müzakere süreci, AB’ye tam üyelik talebiyle ilerliyor. Bu süreç ucu açık bir süreçtir. Müzakereleri cesaretlendirmek lazım” dedi. Leterme, Erdoğan’ın Belçika’nın 2010’un ikinci yarısında üstleneceği dönem başkanlığında üç başlığa ek olarak bir başlık daha açılması talebine de olumlu yaklaştı. (Radikal)