Terörle mücadele en önemli konu


Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın da katıldığı güvenlik zirvesi 2 saat 45 dakika sürdü. Zirveden sonra yapılan açıklamada Terörle mücadelenin Türkiye'nin öncelikli gündem maddesi olduğu belirtildi, hükümetle askerlerin uyum içinde çalıştığına vurgu yapıldı. Büyükanıt ve diğer komutanlar terörle mücadelede ihtiyaç duyulan techizatın alımına hız verilmesini de istedi.

ANKARA - Türkiye'nin Kuzey Irak'a olası sınır ötesi operasyonu tartışmaları sürerken, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın katılımıyla başkentte güvenlik zirvesi toplandı. Zirve bildirisinde "Terörle mücadelenin ülke gündemindeki en önemli konu olduğu bir kez daha teyit edilmiş, bu konunun tüm çıkarların ve her türlü siyasi mülahazaların üstünde olduğu hususunda kimsenin kuşkusu bulunmaması gerektiği kaydedilmiştir" denildi.
Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve İçişleri Bakanı Osman Güneş dün Başbakanlık'ta, 'terör zirvesi'nde buluştu. Toplantıya Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün çağrılmaması dikkat çekti. Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre terörle mücadelede gelinen son durum ve yapılması gerekenlere ilişkin zirve talebi, Başbakan Erdoğan'dan geldi. Talep geçen hafta Genelkurmay'a iletildi, olumlu görüş bildirilince de zirve, dün Erdoğan başkanlığında toplandı. Erdoğan'ın sabah saatlerinde Kuzey Irak'a olası bir operasyonun, ülke içindeki PKK'lılar yok edilmeden yapılmasının doğru olmayacağı açıklaması ardından toplanan zirvede askerler, PKK faaliyetine ilişkin özel brifing verdi.
Alımlara hız verilsin
Bölgede PKK'ya karşı yoğun bir mücadele verildiğini dile getiren askerler, bu mücadelede ihtiyaç duyulan techizat ve araçla ilgili alımlara hız verilmesi gerekliliğine de dikkat çekti. Hükümetin PKK'ya karşı uluslararası kamuoyunu harekete geçirmek için başlattığı girişimler de ayrıntılarıyla değerlendirildi. Dışişleri Bakanlığı'nın NATO ve BM nezdindeki girişimlerini anlatan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye'nin terörle mücadelesine uluslararası kamuoyundan da destek geldiğini anlattı.
2 saat 45 dakikalık toplantı ardından yapılan yazılı açıklamada, PKK faaliyetiyle mücadele başta olmak üzere genel güvenlik konularının ele alındığı belirtilerek özetle şöyle denildi: "Toplantıda, terörle mücadelenin ülkemizin gündemindeki en önemli konu olduğu bir kez daha teyit edilmiş, bu konunun tüm çıkarların ve her türlü siyasi mülahazaların üstünde olduğu hususunda hiç kimsenin kuşkusu bulunmaması gerektiği kaydedilmiş, halkımızın terör eylemlerine karşı her zaman birlik ve beraberlik içinde olduğunun görüldüğü mennuniyetle not edilmiş ve bu dayanışma ruhunun ve kararlılığın devam ettirilmesinin önemine dikkat çekilmiştir. Toplantıda, terörle mücadelede Hükümetimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik kuruluşları arasındaki çalışmaların tam bir uyum ve eşgüdüm içerisinde yürütüldüğü bir kez daha tespit edilmiştir. Terörizmle mücadele her zaman olduğu gibi demokrasi ve hukukun üstünlüğü temelinde, ancak büyük bir kararlılıkla ve tüm ilgili kurumlarımızın ortak katkısı ve işbirliği ile sürdürülecek, ülkemize yönelik tehdidin üstesinden gelinecektir.