'Terörle mücadeye ilişkin haberlerde basın dikkatli olmalı'

Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefete mesaj verirken, "Muhaliflerin bizi çekmek istediği mindere gelmeyeceğiz, ayrıştırma siyaseti yapmıyoruz" dedi.

KIZILCAHAMAM - Başbakan Tayyip Erdoğan, muhalefete mesaj verirken, "Muhaliflerin bizi çekmek istediği mindere gelmeyeceğiz, ayrıştırma siyaseti yapmıyoruz" dedi. Erdoğan görsel ve yazılı medyayı da terörle mücadeleye ilişkin haberler konusunda dikkatli olmaya çağırdı.
AKP'nin dün sona eren Kızılcahamam kampını değerlendiren Başbakan Erdoğan şöyle konuştu: "Yetmiş milyonun kardeşliğini güçlendirmeye çalışıyoruz. Bu ülkeyi kendi malı zannedenlere asla pabuç bırakmayacağız. Bu ülkeyi vehimlere mahkûm bırakmak isteyenlere kulak vermeyeceğiz."
Erdoğan, terörle mücadelenin önemine dikkat çekerek, konuyla ilgili "doğrulatılmadan, hayali senaryolar içeren haberler yapıldığını" söyledi. MKYK ve İstişare Toplantısı kapsamında da hatalı haberler yapıldığını belirten Erdoğan, "Bu haberleri yapan basın mensubu arkadaşlar eğer kötü niyetli değilseniz, o zaman sizi işletiyorlar ya da bu rivayetleri size fısıldayanlara alet oluyorsunuz. İş işten geçtikten sonra doğrulandı ya da doğrulanmadı diye işi bize yıkıp sıyrılmaya çalışıyorsunuz. Bu konuda medyayı sorumluluğa çağırıyorum" dedi.
'Kaide' sözüne yalanlama
AKP Genel Başkan Yardımcısı Edibe Sözen, Başbakan Erdoğan'ın, MKYK toplantısında 'ABD ve AB ülkelerine 'PKK'ya terörist' demezseniz biz de Kaide'ye 'isyancı' deriz şeklinde ifadeler kullandığı' iddiasının 'çarpıtma' olduğunu söyledi. Sözen, AKP'nin internet sitesindeki açıklamada bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.