'Terörü gündemden çıkarmak için bütün yöntemler denenir'

'Terörü gündemden çıkarmak için bütün yöntemler denenir'
'Terörü gündemden çıkarmak için bütün yöntemler denenir'

Fotoğraf: aa

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afyonkarahisar ziyareti kapsamında Korel Termal Otel'de şehit aileleri, protokol üyeleri, iş adamları, sivil toplum örgütleri temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Alkışlar eşliğinde yemeğin verildiği salona giren Cumhurbaşkanı Gül, şehit aileleriyle de tek tek tokalaştı.

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afyon’da olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Afyonkarahisar denince akla ilk Kocatepe’nin, Kocatepe denince de Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı Büyük Taarruz’un geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Afyonkarahisar kahramanlıkların, şehitliklerin, gaziliklerin olduğu bir şehirdir. Bu vesileyle İstiklal harbi ve terörle mücadelede şehit verdiklerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

Milletvekilliği döneminde Afyonkarahisar’a defalarca geldiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, bu gelişinde Afyonkarahisar’ı çok değişmiş gördüğünü kaydetti. Türkiye ’de artık İstanbul , İzmir ve Ankara gibi illere ilave edilebilecek Anadolu’da birçok şehir olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, "Bunların içinde parlayan şehirlerden biri de Afyon. Gelmeden önce Afyon’u takip ediyordum. Buradaki ekonomik canlılığı, dinamizmi, hareketliliği biliyordum. Buraya geldiğimde gördüklerimi bunu daha da güçlendiriyor" diye konuştu.

Türkiye’nin her anlamda istikrarlı bir dönem geçirdiğinden bahseden Cumhurbaşkanı Gül, şöyle dedi: "Avrupa’da birçok ülkede kriz olduğunu görüyoruz. Ortadoğu’daki komşularımız orada Suriye’de, Irak’ta akrabalarımız var. Allah hiç kimsenin başına vermesin’ diyebileceğimiz ne büyük felaketlerle karşı karşıya olduklarını görüyoruz. Türkiye’nin istikrarlı bir dönem geçiriyor olması, ekonomisinin sağlamlaştırılmış olması gerçekten uzun tarihimizde arzuladığımız bir dönemdi. Bu dönemde bütün illerimizin eksikliklerinin giderilmesi, altyapılarının en iyi şekilde yapılması, hangi alanda öne çıkma kabiliyeti varsa o alanda güçlendirilmesi hepimizin birinci görevidir."

"TERÖR EN BÜYÜK SORUNUMUZ"

Türkiye’deki terör sorununa da değinen Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin en önemli meselesinin terör olduğunu vurguladı. Teröre çok şehit verildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Her şehidimiz sadece düştüğü yeri yakmıyor, bütün Türkiye’yi yakıyor. Gazilerimiz var. Ama insanlığa karşı suç işleyenlere, birliğimize, beraberliğimize tehdit olanlara karşı da şüphesiz ki mücadele etmek, pes etmemek de bizim borcumuz. Terörle mücadele konusunda birçok yollar vardır. Her şeyden önce silahla karşınıza çıkan, silahla hak hukuk arama peşinde olanlara karşı kesinlikle çok daha güçlü silahla çıkılır. Her devletin yapacağı budur. Asla taviz verilmez. Ama terörü bitirmek için her türlü yol denenir. Bu konuda herkesin devletine güvenmesi gerekir" dedi.

Yemekte konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise hükümet olarak Afyonkarahisar’ı önemsediklerini ve ciddi yatırımlar yaptıklarını anlattı. Afyonkarahisar’a İstiklal Harbi’nin safhalarını gösteren panoramik bir müze projesi hazırlattığı belirten Bakan Eroğlu, "Bunu ilk defa zatıalinize (Cumhurbaşkanı Abdullah Gül) gösterip inşaatına başlamak istiyoruz" diye konuştu. (Özgür ÖZTÜRK-İbrahim LALELİ-Onur BAYRAM  / dha )