'Terörün finansmanı kanunu' mesaiye Van'da başladı

'Terörün finansmanı kanunu' mesaiye Van'da başladı
'Terörün finansmanı kanunu' mesaiye Van'da başladı
'Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'un yöneldiği ilk hedefler Van'daki 10 dernek oldu. Savcılığın kapatma istediği dernekler arasında, yılda ortalama 600 kadının başvurduğu Van Kadın Derneği de var...

Radikal.com.tr - “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun” Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmasının ardından Van’da savcılık tarafından 10 derneğin kapatılması için iddianame hazırlandı.

Sol gazetesinden Aysel Tekerek'in haberine göre, derneklere açılan dava 6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunu’na dayandırıldı.

Terörizmin Finansmanı Hakkındaki Kanun “ilk teröristlerini” buldu ve Van’da 10 derneğin kapatılması için dava açıldı.
Kanunun Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanması ve resmi gazetede yayınlanmasının ardından ilk uygulama Van’dan geldi. Yıllardır Van’da faaliyet gösteren ve Vanlılar için birer başvuru ve hak arama kurumları haline gelen, Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER), Tutuklu ve Hükümlü Yakınları Demokratik Hukuk ve Yardımlaşma Derneği (TUYAD-DER), Van Göç Sorunlarını Bilimsel Araştırma ve Kültür Derneği (Van GÖÇ-DER), Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği (YÖDER), Van Kadın Derneği (VAKAD), Van Hacıbekir Mahallesi Özgür Yurttaş Derneği, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Özgür Toplum Derneği, Yeni Mahalle Özgür Halk Derneği, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) Van Şubesi ile Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği hakkında söz konusu kanuna dayanarak dava açıldı.

Sol gazetesine açıklamada bulunan TUYAD-DER Van Şube Başkanı Ahmet Aygün, uygulamanın 12 Eylül faşist darbesini aratmayacak nitelikte olduğunu belirterek, “Bizim derneğimiz 13 yıldır Van’da faaliyet gösteriyor, yıllardır tutuklu ve tutuklu yakınlarına dönük hukuksuz uygulamaların karşısında durduk. Bugün cezaevleri girişlerinde yapılan ince aramalardan, onur kırıcı muamelelerin karşısında durduk. Tutuklu yakınlarına haklarını anlattık. Tutukluların ve onların yakınlarının neredeyse ilk başvuru mercisi olduk. Sanırım bu bile iktidarı yeterince rahatsız etmiş olmalı” dedi.


‘KADINLARI ÖLÜMDEN KURTARIYORUZ’
Dava açılan Van Kadın Derneği Başkanı Gül Kıran da gazeteye yaptığı açıklamada “Biz 1994 yılından beri faaliyet gösteren oldukça aktif bir derneğiz. Yılda ortalama 600 kadının başvurularını alıyoruz. Onların sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz. Derneğimizin mücadelesi birçok kadını şiddet ve öldürülmekten kurtarmışken, açılan bu davaya anlam veremiyoruz” ifadelerini kullandı.


  http://www.radikal.com.tr/112394211239423

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  böyle önlem olmaz - pispor

  dernekleri kapatmak ile nereye varmak isteniyor.bir yandan barış isteyen hükümet bir yandanda halkın kendi imkan ve olanakları ile açılan derneklerin kapatılmasını uygun görmüyorum.sen önce müzakereleri hızlandırıp eylemsizlik ve silahsızlanma sürecine girsen daha sağlıklı olur.

  finansman - Efendisiz65

  bunun teröre finans kaynağı sağlamayla alakası yok. bu derneklerin hiçbirinde beşkuruş para yok. tamamen çalışmalarına engel olmak amacıyla çıkarılmış kanun bunlar. kapatacaksanız ihhyı, kimseyokmu derneğini kapatın. mesela vana gelen deprem paralarını valilik elaltından bu derneklere verip sanki tüm yardımlar bu iki derneğin cebinden çıkmış gibi cemaat reklamı yaptılar bi kış boyunca.. hoş kimse yemedi ya hadi neyse.

  dernek mi kaldı? - s/empati

  yahu allah aşkına van'da dernek mi kaldı.kürtlerin kurdugu bilinen dernekleri bastırma ve 'kafasına göre' cezaevine tıkma operasyonudur. devletin onayı da işbirlikçiliğidir.