Terörün kilidi tanımlamada

Vakıf 2000 tarafından Ankara Hilton Oteli'nde 'Uluslararası Terörün Siyasi, Stratejik, Hukuki Boyutları ve Türkiye...

ANKARA - Vakıf 2000 tarafından Ankara Hilton Oteli'nde 'Uluslararası Terörün Siyasi, Stratejik, Hukuki Boyutları ve Türkiye Gerçeği' konulu toplantıda bir araya gelen uzmanlar, Batı ülkelerinin teröre yaklaşımını değiştirmesi gerektiğini söyledi. Toplantıda konuşan Adalet Bakanı Türk, teröre karşı tam başarıya ulaşılamamasında bazı Avrupa ülkelerinin olumsuz tutumlarının önemli etken olduğuna vurgu yaptı. Diğer konuşmacıların sözleri ise şöyle:
Gündüz Aktan (Emekli büyükelçi, Radikal yazarı): Terörün tanımı önemli. Terör yalnızca devlete karşı işlenen suç demek değildir. Batılı ülkelerin sanık haklarına ağırlık verdiği sistemden, terör kurbanlarının hakkına ağırlık veren sisteme dönülmeli.
Mehmet Ağar (Eski İçişleri Bakanı): Türkiye'nin terörle mücadelede ufak tefek hataları var ama bu büyütülmemeli. Susurluk mahkûmiyetiyle ilgili gerekçe, 'mahkemenin idelojik manifestosu'...
Mehmet Nuri Yılmaz (Diyanet İşleri Başkanı): 11 Eylül'den sonra Avrupa'da Kuran satışında rekor yaşandı. Keşke daha önce alıp okusalardı. İslam, terörü desteklemek bir yana terörle mücadeleyi emrediyor.
Prof. Dr. Hasan Köni (SBF Uluslararası
İlişkiler Ana bilim Dalı Başkanı): Uluslararası terörle mücadelede sadece ceza yasalarıyla sonuç alınamaz.