Terry Fox'un koşusu bitmiyor

Kanser araştırmalarına destek sağlamak için düzenlenen 'Terry Fox Umut Koşusu' yaklaşık 400 kişinin katılımıyla dün İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) yapıldı.

İSTANBUL - Kanser araştırmalarına destek sağlamak için düzenlenen 'Terry Fox Umut Koşusu' yaklaşık 400 kişinin katılımıyla dün İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) yapıldı. Kanada'nın Ankara Büyükelçiliği tarafından organize edilen koşuya, çocuklar da ilgi gösterdi.
Katılımcıların 3.5 kilometrelik kısa veya 5.5 kilometrelik uzun parkurları seçtiği koşuya, Kanada'nın Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Martial Page de katıldı. 1993'ten beri düzenlenen koşunun bu yıl elde edilecek geliri, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu'na bağışlanacak.
Kemik kanseri nedeniyle sağ bacağı kesilen ve protez takılan Kanadalı Terry Fox, ülkesini bir uçtan diğer uca koşarak kanser araştırmalarına destek sağlamayı planladı. 'Umut Maratonu' adını verdiği koşusuna 12 Nisan 1980'de başlayan Fox, hastalığının yayılması nedeniyle 28 Haziran 1981'de hayatını kaybetti. Terry Fox'un başlattığı 'Umut Maratonu' kanser çalışmalarına destek için 55 ülkede binlerce kişi tarafından sürdürülüyor.