@ismailsaymaz

Tersane kazasında 'Şirket kusurlu' diyen ikinci işçi de işten atıldı

Tersane kazasında 'Şirket kusurlu' diyen ikinci işçi de işten atıldı
Tersane kazasında 'Şirket kusurlu' diyen ikinci işçi de işten atıldı
Tersanede meydana gelen ve bir işçinin hayatını kaybettiği iş kazasında tanık olarak dinlenen ve 'Şirket kusurlu' diyen ikinci işçi de işten atıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- İstanbul Tuzla’daki tersane bölgesinde çalışan Tamer Şeyhun adlı işçinin geçen yıl vince sıkışarak, dört buçuk metre yükseklikten düşüp ölmesine ilişkin davada, şirketin kusurlu olduğunu kaydeden ikinci işçi de işten atıldı. Önceki duruşmada tanık olarak dinlenen Eyüp Ayan, “Beni buraya getiren vicdanımdır. İşten çıkarılmayı göz önüne alarak geldim" demişti. Ayan, bu tanıklığı nedeniyle bugün işten çıkarıldı. Davanın sanıkları arasında yer alan ve daha önce "Ölen işçiyi suçlamamız istendi" diye itirafta bulunan Veysel Sartuğ ilk atılan işçi olmuştu.

Tuzla Gemi Endüstri Anonim Şirketi’ne ait tersanede, 23 Şubat 2014’te meydana gelen kazada Tamer Şeyhun adlı 34 yaşındaki işçi, ayaklarının arasındaki gezer vincin aniden hareket etmesi sonucunda vinçle kızak havuzu arasındaki korkuluklara sıkışmış, ardından dört buçuk metre yükseklikten güverteye düşerek ağır yaralanmıştı. Şeyhun, kaldırıldığı hastanede 15 Mart 2014’te ölmüştü.

Bilirkişi incelemesi sonucu, tersanede sağlığı ve güvenliği kültürü ve iş organizasyonunun oluşturulamadığı, ikaz-uyarı cihazları ve gezer vincin bakımlarının yapılmadığı için Seyhun’un ölümüne sebebiyet verildiği anlaşıldı. Bu nedenle işveren vekili Mustafa Torbalı, lojistik sorumlusu Özgür Akın, iş güvenlik  uzmanı Sait Öztürk, armadör Veysel Sarğut, koordinasyon sorumlusu Ahmet Ata, iş güvenliği ve sağlığı formeni Metin Yılmaz ve proje müdürü Güney Erhan hakkında Türk Ceza  Kanunu’nun 85. maddesine göre “taksirle ölüme sebep olma” iddiasıyla iki yıldan altı yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

ÖLENİ SUÇLAMIŞLARDI

İstanbul Anadolu 65. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması geçen 23 Ocak’ta görüldü. Sanık Veysel Sartuğ kazadan bir gün sonra Tuzla Polis Merkezi’nde alınan ifadesini reddederek “İşverenin avukatının kurguladığı senaryoyla ifade verdim. Suçu Tamer’e atmak istediler. Vincin sirenleri çalışmıyordu. Operatör, Tamer görüş sahası içerisindeyken başka işle meşguldü. Operatör bakmış olsa ya da vincin sirenleri çalışsaydı kaza olmazdı. İşverenle hareket etmediğim için baskıya maruz kalmaktayım. Mahkeme tarafından bilinmesini istiyorum” dedi. Sartuğ bu ifadesinden sonra işten çıkarıldı.

BUGÜN ÇIKARDILAR

27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada, tersanede vinç operatörü işaretçisi olarak çalışan Eyüp Ayan’ın tanık olarak ifadesi alındı. Halen şirkette görev yaptığını ifade eden Ayan, ifadesinde, "Vicdanımı rahatlatmak için gelip ifade vermek istedim. Beni buraya getiren vicdanımdır. İşten çıkarılmayı göz önüne alarak geldim" dedi. Ayan, olay anını görmediğini, kazan sonra olay yerine geldiğini belirterek, "300 tonluk vincin boyadan dolayı sirenlerinin çalışmadığını, siren ve ikaz lambalarının da bantla kapatılmış olduğunu gördüm. Boya yapılmaya iki gün önce başlanmıştı. Vinç kazadan sonra çalışmaya devam etmedi. Olaydan sonra vinci topladılar. İkaz ve siren lambaları çalışmıyordu" dedi. Ayan da tanıklık yaptığı için bugün işten atıldı.