@omererbil

Tescilli heykeli temizlerken deforme ettiler

Tescilli heykeli temizlerken deforme ettiler
Tescilli heykeli temizlerken deforme ettiler
Gaziantep Adliyesi önünde bulunan Atatürk heykelinin temizlik çalışmaları sırasında tahrip edildiği iddia edildi.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL-Gaziantep Adliye’si önünde yer alan 1967 yılında Prof. Dr Nusret Suman’a yaptırılan Atatürk Heykeli’nin temizlik çalışmaları sırasında tahrip edildiği ortaya çıktı. Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Bekir Sıtkı Severoğlu, ‘’Bronz heykel üzerinde çok ciddi tahribat var, kaplamalar ortaya çıkmış, yüz ve heykelin çeşitli yerlerinde dezenformasyon oluşmuş’’ dedi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ise soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Heykel 1967 yılında Prof. Dr. Nusret Suman tarafından yapıldı ve 1970 yılında resmi açılışla bugünkü yerine kondu. O dönem heykelin tüm masrafları Milliyet gazetesi tarafından sağlandı. 27 Şubat 2014 günü Mimarlar Odası başvurusu üzerine Gaziantep Kültür Varlıkları Koruma Kurulu kararıyla heykel tescilli kültür varlığı statüsüne alındı. Tescilli eserlerin bakım onarım restorasyon yada temizliği kurul kararı alınmadan yapılamaz.  Aykırı durumda 2863 sayılı yasa kapsamında suç işlemiş olurlar. Bilerek tescilli esere zarar vermek ilgili yasa 2 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezasını öngörüyor.

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, ‘’Bir hafta önce başkanımız Fatma Şahin şehirde temizlik yapın talimatı vermişti. İşçiler kendi inisiyatifleri ile heykelde temizlik yapmışlar. Fırça ile yıkamışlar. Fen İşleri daire Başkanımızın ne de bir başka yetkilimizin özellikle heykeli temizlemeleri yönünde bir talimatları olmamış. Verilen zararın boyutlarını bilmiyoruz. İdari soruşturma başlattık.’’

 

Mimarlar Odası Başkanı’nın açıklaması şöyle; Bronz Eserlerin  "Grafiti tozu" ile yüzeyleri koruyucu bir tabaka oluşturulması amacıyla patina yapılır. Yıllardan beri de bu heykel yüzeyindeki patina heykeli korumuştur. Şimdi bilinçsiz ve kontrolsüz bir temizlik işlemi yapılmıştır ( Muhtemel Matkap fırçası veya sert bit fırça ile) ve heykele zarar verilmiştir. Fotoğraflar karşılaştırıldığında yüz ifadesinin tamamen değiştiği görülmektedir. Elbette Kurula ve Gaziantep Valiliğine yaptığımız müracaatlar sonunda uzmanlar gerekli incelemeyi yapacaktır, ama bizim gözlemlerimize göre heykel yüzeyinde derin noktalarda patina durmakta, kabarık noktalarda patina tamamen alınmış, bronz ortaya çıkmış ve ifadeler ve detaylar değişmiştir. Ekte görüleceği gibi bu konuda Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna konuyu soran bir müracaatımız oldu. Bu aşamada verilen zararın giderilip giderilemeyeceğinin heykeltraş restorasyon uzmanlarınca incelenmesi gerekiyor. Anıt Gaziantep için sembol ve Anı değerinden dolayı çok önemlidir.