Teşhirciye 17 yıl hapis

İzmir'de 5 yaşındaki çocuk ile 42 yaşındaki bir kadına cinsel organını göstererek teşhircilik yapan sanığa 17 yıl hapis cezası verildi

İzmir’de 5 yaşındaki bir kız çocuğu ile 42 yaşındaki bir kadına cinsel organını göstererek teşhircilik yaptığı gerekçesiyle  yargılanan sanığa 17 yıl hapis cezası verildi.

İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına tutuklu yargılanan M.Ş. (30) ile avukatı katıldı.

M.Ş, önceki ifadelerini reddederek, "Bu kişileri tanımıyorum. Ben kimseye cinsel organımı göstermedim. Bana iftira atıldı. Suçsuzum" dedi.

Karar

Yargılama sonunda mahkeme heyeti, ruh sağlığı bozulduğu belirtilen S.E’ye yönelik eylemi nedeniyle, Türk Ceza Kanunun 103/6 maddesine göre, M.Ş’yi 16 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı. 42 yaşındaki A.K’ye yönelik eylemi nedeniyle de sanık, "cinsel taciz" suçundan 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararda, sanığın gözaltına alındığında, "Çocukları görünce
dayanamıyorum, tahrik oluyorum. Her gün ilköğretim okulu çevresinde dolaşıp havanın karardığı saatlerde okul çevresinde yalnız gezen çocukları takip edip gözüne kestiriyorum. Kız ve erkek çocukları yakalayarak fiili livatada bulunuyorum" şeklinde ifade verdiği, ancak sanığın bu itiraflarına ilişkin dosyada bilgi ve belge bulunmadığı belirtildi. Sanığın itiraflarına ilişkin yeniden araştırma ve işlem yapılması için Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verildi.

iddianame
Cumhuriyet Savcısı Nevzat Ertaş tarafından hazırlanan iddianameye göre, Bornova’nın Tuna Mahallesi’nde oturan M.Ş, geçen yıl Eylülde evinin önünde temizlik yapan A.K’ye (42) cinsel organını gösterdi. 1 gün sonra da evlerinin önünde oynayan S.E’ye yaklaşıp elini boynuna atıp cinsel organını göstererek,  "Seni var ya seni" dedi. Gözaltına alınıp tutuklanan M.Ş’nin "Çocuğun cinsel istismarı" ve
"Cinsel saldırı" suçlarından cezalandırılması istendi.

İzmir 29. Asliye Ceza Mahkemesinde açılan dava, İstanbul Adli Tıp Kurumuna gönderilen S.E’ye verilen "ruh sağlığı bozulmuştur" şeklindeki rapor üzerine İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Görevsizlik kararı vererek dosyayı ağır ceza mahkemesine gönderen hakim Erhan Atlı, kararnameyle mahkeme başkanı olarak dosyanın da gönderildiği İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesine atandı. Hakim Erhan Atlı, karar duruşmasında heyete katılmazken, heyete Nesrin Tadık başkanlık etti.(aa)