Teşhisi koyanlar da karantinada...

Balıkesir'in Kızıksa beldesinde ölen hindilere kuş gribi teşhisi koyan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde 'olağanüstü hal' var.

İZMİR - Balıkesir'in Kızıksa beldesinde ölen hindilere kuş gribi teşhisi koyan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na bağlı Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde 'olağanüstü hal' var.
Ege üniversitesi kampüs girişinde bulunan enstitüde karantina koşulları uygulanmaya başlandı. Enstitüye girişe izin verilmiyor. Dışarı çıkması zorunlu olan araçlar da, dezenfekte ediliyor.
Müdür yardımcısı Hasan Aktar, "Hastalığa teşhis burada konulduğu için, güvenlik ve hastalığın yayılmasını önleme açısından enstitüye girilmesine izin verilmiyor. Her şey kontrol altında. İçerideki 100 kadar çalışanın giriş çıkışında dezenfekte işlemi yapılıyor, korkulacak bir şey yok" dedi.
Teşhis: H5 ve bir soru işareti
Müdür Necdet Akkoca, hindi ölülerinde H5 tipi -Avien Influenza denilen- kuş gribini teşhis ettiklerini, hastalığın hastalık yapma yeteneği (patojenitesi) çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Bu, 10 gün sonra belli olur. Biz yüksek patojenitesi gibi kabul ediyoruz, ona göre önlem alıp çalışıyoruz" dedi. Enstitünün 7 Ekim tarihli raporunda, "...Avian influenza virüsü saptandı. Avian influenza virüsü H tiplendirmesi yönünden yapılan muayenede, H5 tipi olduğu tespit edildi. Virolojik muayene sonucu Avian influenza virüs H5 N ? tipi izole ve identifiye edildi. Hayvanlarda toksikasyon ve Avian influenza (tavuk vebası) hastalığı olduğu kanaatine varıldı" denildi. Hastalığın hastalık yapma yeteneğinin (patojenitesi) belirlenmesi ise ancak 10 gün sonra tamamlanacak. Bu nedenle raporda H5 N'den sonra (?) işareti konuldu. İnsanlarda ölümlere yol açan kuş gribi virüsünün tipi ise H5N1 denildi.


    http://www.radikal.com.tr/7597967597960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.