Tesis modern, insan değil

Bodrum Turgutreis'te 'Avrupa standartları'nda inşa ettirilen hayvan barınağında 90 köpek açlıktan öldü. Kalanları kapıyı kıran hayvanseverler kurtardı. Görevli veteriner, "Ne olacak, hayvanlar biraz aç kalmış" dedi. Belediye Başkanı Server Ali Yazgan ise çok üzgün olduğunu söyledi.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

MUĞLA - Bodrum'un Turgutreis beldesinde belediyenin yaptırdığı Sahipsiz Köpekler Bakımevi'nde, çok sayıda hayvanın açlık ve hastalıktan öldüğü ortaya çıktı. Bakımevinde ölen hayvanların leşleri ve açlıktan birbirilerine saldıran köpeklerle karşılaşan hayvanseverler isyan etti.
Dört görevli atanmıştı
Sahipsiz köpeklerin bakım ve sağlık kontrolünün yapılması amacıyla beş dönüm arazi üzerinde inşa ettirilen, Avrupa standartlarındaki Sahipsiz Köpekler Bakımevi'nde bir veteriner, üç personel görevlendirilmiş ve lojman yaptırılmıştı. Bakımevinde hayvanların açlıktan ve hastalıktan ölmeye başladığı haberini alan Bodrum Hayvan Hakları Derneği'nde görevli veteriner Murat Akkaya, köpeklerin birçoğunun uyuz olduğunu ve aç bırakıldığını belirledi. Bunun üzerine Hayvan Hakları Derneği 2'nci Başkanı Hikmet Yıldız ve dernek üyeleri Sahipsiz Köpekler Bakımevi'ne gitti.
Hiçbir görevlinin bulunma-dığı bakımevinde bazı köpeklerin öldüğünü, bazılarının ise açlıktan birbirlerine saldırdığını gören hayvanseverler, kapıları kırarak içeriye girdi. Dernek yöneticileri, yanlarında getirdiği 10 çuval yiyeceği hayvanları dağıttı. Hayvanseverler açlıktan ölen köpeklerin leşlerini dışarıya çıkarırken, gözyaşlarını tutamadı. Dernek üyeleri, getirdik-leri ilaçlarla yaralı köpeklerin ilk tedavilerini de yaptı.
Ölüme terk edilmişler
Hikmet Yıldız, "Sorumlu veteriner ve personel köpekleri aç bırakarak, ölüme terk etmiş. Burada üç ay önce 150 köpek vardı. Şu anda 60 köpek kalmış. 90 tanesi açlıktan ve bakımsızlıktan ölmüş. Burası Nazi kampından beter olmuş. Sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.
Telefonla çağrılınca bakımevine gelen veteriner Osman Öztop hayvanseverlerinin sert tepkisiyle karşılaştı. "Büyütülecek bir şey yok, olur böyle şeyler. Hayvanlar biraz aç kalmış" demekle yetinen Öztop'un rahat tavrı dernek üyelerini çileden çıkardı.
Turgutreis Belediye Başkanı Server Ali Yazgan ise köpeklerin durumuna çok üzüldüklerini belirterek şöyle konuştu:
"Personeli uzun süredir hayvanlara iyi bakmaları konusun-da uyarıyorduk. Bu bardağı taşıran son damla oldu. Dört görevliyi de işinden uzaklaştırdık. Dernek yöneticileriyle
işbirliği yapıp bakımevini ıslah edeceğiz."