TESK ve TÜRSAB'tan İrlandalı turist yorumu: 'Çok utanç verici'

TESK ve TÜRSAB'tan İrlandalı turist yorumu: 'Çok utanç verici'
TESK ve TÜRSAB'tan İrlandalı turist yorumu: 'Çok utanç verici'
Aksaray'da meydana gelen İrlandalı turist ve esnaf kavgasından sonra TÜRSAB(Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) ve TESK(Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu) başkanlarından sektörleri adına özür geldi.

‘YERLİ YA DA YABANCI FARK ETMEZ’

İstanbul Aksaray’da esnafı döven İrlandalı turist Türkiye gündemine oturdu. Olayın Türk ve Dünya medyasında bu kadar yer almasının ardından TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Bu yaşananlar Türk misafirperverliğine yakışmıyor, Türk turizmi adına özür dileriz” şeklinde açıklama yaptı. Aksaray’da dolaptan su almak için kapağı açtığında içerideki tüm suların dökülmesi üzerine esnafın saldırdığı İrlandalı turistin yaşadıklarının ardından konuşan Ulusoy “Yerli ya da yabancı fark etmez. Tamamen kaza olan bir olaya bu kadar tepkisel cevap vermek yanlış. Bu kadar kavgaya yatkın ve tepkisel olmaktan vazgeçmeliyiz” değerlendirmesinde bulundu. İlgili kişileri kınadığını belirten Ulusoy, yerli ya da yabancı kim olursa olsun bu tür bir davranışa maruz kalmanın yanlış olduğunu vurguladı. Ulusoy, “Bize yakışmamıştır, hicap duyuyor ve kınıyorum” dedi.

‘ZAN ALTINDA KALDIK’

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise söz konusu tepkiyi veren kişinin üyeleri olup olmadığını araştırdıklarını, ancak bir kayda rastlamadıklarını belirterek “Üyemiz olsa şimdiye kadar siciline ulaşırdık, işyerinin sahibi değil, çalışan olduğunu tahmin ediyoruz” diye konuştu. “Üyemiz ya da değil, maalesef bizi de zan altında bırakıyor” diye devam eden Palandöken, “Bu kişiler esnaf değil, hareketleriyle esnaf ismini karalıyorlar, ne olursa olsun 2-3 milyonluk bir kitleden böyle tek bir insan bile çıkması çok utanç verici” şeklinde konuştu.

İrlandalı turist o kavgayı anlattı

Aksaray esnafı yanlış adama çattı