Teşvikiye cinayeti çözüldü

Teşvikiye cinayeti çözüldü
Teşvikiye cinayeti çözüldü

29 yaşındaki Eyüp Gökhan, altı yıl önce de eski sevgilisini boğarak öldürdü. Bu cinayet için ?dokuz yıl? hapse çarptırıldı. Yarı açık cezaevinde yatarken kaçtı. FOTOĞRAF: TANER YENER / DHA

Otomobilinde telle boğulan Esra Karsel'in katil zanlısı yakalandı. Zanlı: Genç sevgili. Sebep: 'Kıskançlık'. Üstelik bu ilk değil, ikinci cinayeti
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

Esra Karsel’in cesedi, Teşvikiye’de park halindeki otomobilde bulundu.

İSTANBUL - Teşvikiye’de otomobilin içinde telle boğularak öldürülen 39 yaşındaki Esra Karsel’in katil zanlısı, CSI dizilerini aratmayan bir hızla bulundu. Katil zanlısı Eyüp Gökhan, “Kıskançlıktan öldürdüm” dedi. 29 yaşındaki zanlının altı yıl önce, yine bir sevgilisini, yine ‘kıskançlık’ nedeniyle ve yine ‘boğarak öldürdüğü’, ancak sadece dokuz yıl hapis cezasına çarptırıldığı, cezasını Çorum Yarı Açık Cezaevi’nde çekerken de firar ettiği anlaşıldı. Ağustostan beri firari olan Eyüp Gökhan, Esra Karsel’i öldürdükten altı gün sonra yakalanabildi. 
8 Ekim, Teşvikiye. Saat 08.00 sularında işe gidenler, Teşvikiye Camii’nin arkasındaki Ahmet Fetgari Sokak’ta, bir otomobilin arka koltuğunda kadın cesedi gördü. Polise haber verildi. Cesedin Şişli’de bir gelinlikçide satış danışmanı çalışan 39 yaşındaki Ersa Karsel’e ait olduğu anlaşıldı. Karsel, telle boğularak öldürülmüştü.   

50 kişiyi aradı
Cinayet Masası dedektifleri, Karsel ’in bütün ilişkilerini incelemeye aldı. Eşi öldükten sonra iki çocuğuyla birlikte yaşayan Karsel’in geniş bir sosyal çevresi vardı. Polisin ilk belirlemesine göre Karsel, öldürüldüğü gece Kadıköy’de bir  açılışa katıldı ve gece yaklaşık 50 kişiyle cep telefonunda görüştü. Saat 04.00-07.00 arasında öldürüldü.  işlendi.
Dedektifler çevredeki tüm kamera kayıtlarını inceledi. Kayıtlarda, katilin görüntüsüne rastlanmadı. Karsel’in aradığı numaraların özellikle son numaranın kime ait olduğu araştırılırken İstanbul’da son 10 yılda boğularak öldürülmüş kadın cinayetleri mercek altına alındı.
2003 yılında Üsküdar’da boğularak öldürülen hemşire İlknur Değirmenci cinayeti polisin dikkatini çekti. Birlikte yaşadığı Değirmenci’yi atkıyla boğduğunu söyleyerek teslim olan Eyüp Gökhan hapse çarptırılmış, ancak ağustos ayında Çorum Yarı Açık Cezaevi’nden izinli çıktıktan sonra firar ettiği belirlendi.
Polis Eyüp Gökhan’ın Üsküdar’da bir kafeteryanın işçileri için hazırladığı misafirhanede kaldığını saptadı. Dün gözaltına alınan Gökhan’ın üst aramasında Esra Karsel’in ölüm haberlerine dair gazete kupürleri ve ‘Okan’ adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı.

Çek senet tahsilatıyla suçlandı
29 yaşındaki Eyüp Gökhan’ın başının daha önce pek çok kez belaya girdiği anlaşıldı. Gökhan 1999 yılında Eczacılık Fakültesi’ni kazandığı ancak okula hiç başlamadığı öğrenildi.  O tarihlerde birçok kez ‘çek senet tahsilatı yapmak’tan gözaltına alındı. 2002 yılında askerden firar etti. Firari olarak yakalandıktan sonra bir yıl cezaevinde kaldı. Cezaevinden çıktıktan sonra birliğine geri gönderildi. Tekrar kaçıp sevgilisi İlknur Değirmenciler’in yanına geldi. Ancak ‘kıskançlık krizine girince’ genç kadını atkıyla boğarak öldürdü.
Olaydan sonra yolda karşılaştığı sivil polise cinayeti anlatıp teslim oldu ve 22 yıl hapis cezası aldı. İnfaz yasası gereği dokuz yıl yatması için cezaevine konuldu. 4.5 yılını tamamlayıp Çorum Yarı Açık Cezaevi’ne nakledildi. Geçen ağustosta cezaevinden de firar etti.

‘Birçok erkekten söz etti, öldürdüm’
Gökhan, ‘kıskançlık’ nedeniyle öldürdüğünü söylediği 18 günlük sevgilisi Esra Karsel’le Üsküdar’da arkadaşlarına ait kafeteryada, Ramazan Bayramı’nın arife günü tanıştı.  Gökhan “Ona her şeyi anlattım. Sevgilimi kıskançlık yüzünden öldürdüğümü biliyordu. O tarihten beri üç-dört kez birlikte olduk” iddiasında bulundu. Olay gecesi Esra Karsel’in kendisini telefonla aradığını söyleyen Gökhan polise bundan sonra yaşananları şöyle anlattığı öğrenildi: 
“Beni evden aldı. Birlikte dolaştık. Fantezi yapıp arabada sevişmek istiyordu. Bir otoparkta aracı park edip arka koltukta birlikte olduk. Sonra bir süre konuştuk. Bana eski sevgililerinden, ne kadar sosyal bir insan olduğundan bahsediyordu. Birçok erkeğin ismi geçince kendimi kaybettim. Araçta bulup oynadığım bir telle onu boğdum.  Cinayetten sonra direksiyona geçtim. Yola çıktım. Amacım aracı Ortaköy’e götürüp bir otoparka park etmekti. Heyecandan Boğaziçi Köprüsü’nden sonra Ortaköy girişini kaçırdım. Dönmeye çalışırken Mecidiyeköy ’e girdim, Nişantaşı’na gittim. Sokaklar da çok dardı. Aracı park ettim. Kontak anahtarı çıkmadığı için alamadım. Oradan kaçtım. Pişmanım.”
Yetkililer cinayetin işlendiği otoparkta yaptığı incelemede içinde Karsel’e ait içinde kredi kartları ve kimliklerin olduğu çantayı buldu. Otoparkın sahibi Zehni Ş., çantanın Eyüp Gökhan tarafından bırakıldığını, cinayetle ilgisinin bulunmadığını söyledi.