Tetanos aşısı yapmadığı hasta ölünce, doktor mahkum oldu

Tetanos aşısı yapmadığı hasta ölünce, doktor mahkum oldu
Tetanos aşısı yapmadığı hasta ölünce, doktor mahkum oldu
Zonguldak'ta, ağaçtan düşerek yaralanan 75 yaşındaki Hakkı Kurt, acil serviste tetanos aşısı yapılmadan tedavi edilip taburcu edildikten 10 gün sonra tetanostan öldü. Ailenin şikayeti üzerine tetanos aşısı yapmadığı için hastanın ölümüne yol açtığı iddiasıyla yargılanan Dr. Ali T., 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası 12 bin 100 lira para cezasına çevrildi.

RADİKAL - 20 Ekim 2009'da meydana gelen olayda Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan emekli işçi Hakkı Kurt, evinin bahçesindeki elma ağacından düşüp başını taşa çarparak yaralandı. Kurt, yakınları tarafından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil Servis'te görevli Dr. Ali T., iddiaya göre yakınlarının, 'tetanos aşısı var' demesi üzerine söz konusu aşıyı yapmadan Hakkı Kurt'un yarasını dikip pansuman yaparak taburcu etti. 10 gün sonra evde boynunda şiddetli ağrı hissederek fenalaşan Hakkı Kurt, tekrar aynı hastaneye götürüldü. Acil serviste yapılan kontrollerin ardından Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne sevk edilen ve beyin cerrahi uzmanı tarafından tetanos aşısı uygulanan Hakkı Kurt, buna rağmen kurtarılamadı. Yapılan otopside Hakkı Kurt'un, tetanos hastalığı sonucu öldüğü belirlendi.

'TAKSİRLE ÖLÜME NEDEN OLMAK'TAN HAPİS CEZASI

Özel güvenlik görevlisi Sedat Kurt, babasının ölümünden tetanos aşısı yapmayan doktoru sorumlu tutarak şikayette bulundu. Ancak Zonguldak Valiliği İl İdare Kurulu soruşturma izni vermedi. Bölge İdare Mahkemis'nin kurul kararını bozması üzerine başlatılan adli soruşturma sonunda Dr. Ali T. hakkında, 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. 1'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanan Ali T., savunmasında hastanın tetanos aşısını yakınlarına sorduğunu, yakınlarının 'tetanos aşısı var' demesi üzerine söz konusu aşıyı uygulamadığını söyledi. Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu 1'nci İhtisas Dairesi'nin, tetanos aşısı uygulanmadan hastanın taburcu edilmesinin ölümde etkili olduğu yönündeki raporu doğrultusunda Dr. Ali T.'ye 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, cezayı 12 bin 100 lira olarak para cezasına çevirirken, Sedat Kurt'un avukatı kararı Yargıtay'a taşıdı.

SAĞLIK BAKANLIĞI TAZMİNAT ÖDEDİ

Aile, Sağlık Bakanlığı'na karşı açtığı tazminat davasını da kazandı. 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, Hakkı Kurt'un eşi ve 3 çocuğuna toplam 150 bin 600 lira tazminat ödenmesine hükmetti. Bakanlık da söz konusu tazminatı Dr. Ali T.'den tahsil etmek için aynı mahkemede 'rücu davası' açtı. Mahkeme heyeti, doktorun tedbirsiz ve dikkatsizliği sonucu kurumun ölenin yakınlarına 150 bin 600 lira ödemek zorunda kaldığını dikkate alarak davayı kabul etti ve söz konusu tazminatın üçte biri olan 50 bin 200 liranın davalı doktordan alınmasına hükmetti.

KARAR, YÖK VE BAKANLIĞA GÖNDERİLDİ

Hakim Kemal Karanfil ayrıca, benzer bir sorun ile çoğu doktor ve vatandaşın karşılaşabileceğini gözönünde bulundurup, aynı mağduriyetlerin yaşanmaması adına tüm tıp fakültesi öğrencilerinin ve acil servislerde çalışan uzmanların bilgilendirilmesi amacıyla kararın YÖK ve Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'ne gönderilmesine karar verdi.

'YAŞADIĞIMIZ ACIYI TARİF EDEMEM'

Babasının doktor ihmali sonucu öldüğünü belirten Sedat Kurt, mahkemenin kararının yetersiz olduğunu söyledi. Kurt, şöyle konuştu:
"Bu vatandaşın sağlığının ne kadar ucuz olduğunun bir örneği. Yaşadığımız o acıyı tarif edemem. Bu süreci yaşayan bilir. Ben ne kadar anlatsam sadece yaşayan beni anlar. Doktorun burada ihmali var. Doktorların denetim mekanizması olmadığı için vatandaşın canı pamuk ipliğine bağlı. Belki babam 10 yıl daha yaşayacaktı. Babam devletin karşıladığı çok ucuz bir iğne nedeniyle öldü. Doktor baktı gitti sadece. Kimse 'suçum var' demez. Karşı tarafı suçlu bulur. Bir can gitti. Ben 41 yaşındayım. 41 yıllık arkadaşımı kaybettim. Babamdı ama arkadaş gibi yaşadık. Yaşadıklarımız her zaman aklımıza geliyor. Hastaneye gidince bile aklıma geliyor. İnsanın ayakları gitmiyor."
DHA-Gürkay GÜNDOĞAN