Tetikçiye rehberlik yapan kişi aranıyor

Polis, Samast'ı cinayet mahalline götürdü. Dink'in avukatları keşfe çağrılmamalarına itiraz etti.

Vali Güler: "Bu keşif değil yer göstermeydi."
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Hrant Dink suikastına ilişkin soruşturma yerinde sayıyor. Tetikçi ve azmettirici elde, ancak suikastın gerisinde kimlerin olduğu konusunda henüz hiç bir ışık yok. Suikasta ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin ayrıntılarsa yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya başladı.
Dink cinayetinde tetiği çeken 17 yaşındaki Ogün Samast ve azmettirici Yasin Hayal ile Zeynel Abidin Yavuz, Erol Yolcu ve Ahmet İskender'in sorgusu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sürüyor. Tetikçi Ogün Samast'la birlikte Samsun'da otobüs içinde gözaltına alınan Erhan Şibil ile Mehmet Ali Temelocak, olayla ilgileri olmadığı gerekçesiyle dün serbet bırakıldı. Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltında tutulan üç kişi de dün salıverildi. Böylece, dün Trabzon'da bir kişinin gözaltına alınarak
İstanbul'a gönderilmesiyle gözaltı sayısı altı oldu.
'Vurdum geliyorum'
Polisin verdiği bilgiye göre, Dink'i öldürmek için geçen çarşamba günü Trabzon'dan İstanbul'a gelen tetikçi Samast, cinayetten önce ve sonra cep telefonu kullanmadı. Yakalandığında üzerinden bir adet cep telefonu kartı çıkan Samast, cinayetin hemen ardından, olayda kullandığı tabancayı kendisine veren ve Dink'i öldürmesi için azmettiren Mc Donald's bombacısı Yasin Hayal'i ankesörlü bir telefondan aradı ve "Vurdum, geliyorum" dedi.
İstanbul'a çarşamba gecesi ulaşan Ogün Samast'ın, o gece Esenler terminalinde sabahladığı; cinayetten önceki ve sonraki geceleri ise dayısının evinde geçirdiği tespit edildi. Tetikçi Samast'ın olayda kullandığı MAP marka tabancanın, Karadeniz'deki silah atölyelerinin birinde elde yapıldığı anlaşıldı. Hayal'in, tabancayı, Hrant Dink'i öldürmesi için önce Zeynel Abidin Yavuz'a verdiği; ancak Yavuz'un, anne ve babasının fark ettiği tabancayı, yine ailesinin baskıyla Hayal'e iade etmek zorunda kaldığı anlaşıldı.
Dayısının evinden cumartesi sabahı ayrılan Samast'ın yakalanma süreci şöyle oldu: Ogün Samast'ın güvenlik kameralarına yansıyan ve basına dağıtılan fotoğraflarını cumartesi akşam saatlerinde televizyondan gören baba Ahmet Samast, merkez karakoluna giderek fotoğraftaki kişinin oğlu olduğunu söyledi. Trabzon Emniyeti, bu bilgiyi hemen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne iletti. Dayının Gaziosmanpaşa'daki evini basan İstanbul polisi, Ogün Samast'ın, Trabzon'a gitmek üzere sabah evden ayrıldığını öğrendi. Samast'ın kentten otobüsle ayrılacağını öğrenen polis, Esenler terminalindeki tüm firmalarının gün içinde sattıkları biletlere ilişkin isim listelerini incelemeye aldı.
Metro Turizm'in İstanbul-Artvin seferini yapan otobüsüne ait listede "Bay Ogün" adına rastlayan polis, bileti satan kişiye tetikçinin fotoğraflarını gösterdi. Bileti satın görevli, Ogün Samast'ı teşhis etti.
Samast'ı taşıyan otobüsün, Sinop yakınlarında olduğu belirlendi. İstanbul polisi, tetikçinin birileriyle bulaşabileceği kuşkusuyla önce Samast'ı takibe almaya karar verdi. Sinop İstihbaratından bir ekip, otobüsü uzaktan takip etmeye başladı. Ancak Samast'ın yolda inip izini kaybettirebileceği endişesiyle takipten vazgeçildi. Operasyon için düğmeye basan İstanbul polisi, bu kez Samsun polisiyle bağlantı kurdu.
Samsun Terörle Mücadele ve İstihbarat şubelerinden iki ekip, jandarma bölgesindeki otobüs terminaline giderek durumu jandarmaya bildirdi. Jandarma, otobüs şoförünü araç telefonundan arayarak 'Yolcu alacağım' bahanesiyle terminale girmesini istedi. Otobüs terminaldeki Metro peronuna yanaşınca sivil giyimli bir polis ve bir jandarma ön kapıdan, bir polis ve bir jandarma da arka kapıdan otobüse bindi ve 21 numaralı koltukta oturan
Ogün Samast'ı gözaltına aldı.
Başbakan bizzat aradı
Başbakan Erdoğan, tetikçi Samast'ın Samsun'da yakalandığı bilgisini alır almaz Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar'ı bizzat arayarak bilgi aldı. Erdoğan, Samsun'a özel bir uçak gönderdi ve tetikçinin bu uçakla derhal İstanbul'a sevk edilmesini istedi.
Samast'ı azmettirdiği için sorgulanan Yasin Hayal'in susma hakkını kullandığı belirtildi. Zanlıların cemaat bağlantıları üzerinde duran savcılık, Hayal'i kimin yönlendirdiğini araştırıyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, "Kamuoyu tarafından bilinen ideolojik veya bölücü terör örgütlerinin bu olayla bir bağlantıları olduğuna dair bu aşamada bir tespit yok. Ancak, böyle bir ihtimal olduğundan ayrıntılı araştırma yapılıyor" dedi.
Yer gösterme yaptırıldı
Katil zanlısı Ogün Samast, önceki gece 23.30 sıralarında olay yerine götürülerek, tatbikat yaptırıldı. Samast'ın polis montu ve şapkasıyla getirildiği tatbikat sırasında Halaskârgazi Caddesi trafiğe kapatıldı. Samast'ı kar maskeli özel tim görevlileri korudu. Çevrede bekleyen bir grup da 'Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz' diye slogan attı. Dink'in avukatları tatbikatın kendilerinden habersiz yapılmasına tepki gösterince Vali Muammer Güler tatbikat değil, 'yer gösterme' yaptıklarını tatbikat yapıldığında avukatların da katılabileceğini söyledi.
Kim bu emekli albay?
Yasin Hayal'in, cinayetten önce Trabzon'da yaşayan emekli bir albayla sık sık bir araya geldiği iddia edildi. Yasin Hayal'in, 'ulusalcı' görüşleriyle tanınan ve Trabzon'da etkili bir cemaatle de ilişkisi olan
emekli albay H.M.B.'nin görüşlerinden etkilenerek Dink cinayetini planlamış olabileceği ileri sürüldü.
Hayal'den de önemli kişi
İstanbul'da sorgulananların verdiği ifadeler çerçevesinde dün Karadeniz Tektik Üniversitesi öğrencisi Erhan T. de gözaltına alınarak İstanbul'a getirildi. Hayal'in Erhan T.'nin kendisinden daha önemli bir kişi olduğunu söylediği öğrenildi.
Bu arada; tetikçi Ogün Samast'ın, İstanbul'a geldikten sonra bir kişiyle buluştuğu ve cinayeti işlediği Agos gazetesine bu kişi tarafından götürüldüğü öğrenildi. Polis, kimliğini belirlediği bu kişiyi yakalamak için operasyon başlattı.