TEV gururla sunar

Üç başarılı genç
Merve Taşkan, ABD'deki Actor's Studio Drama School'da tiyatro yönetmenliği mastırı yapıyor. Doktorayı Harvard'da yapacak. Kamu yönetimi mezunu Pınar Bozkurt Fransa, mimar Öznur Erboğa Britanya veya Hollanda'da mastıra başlıyor.
'Ülkemiz için çalışacağız'
Onların ortak yanları, öğrenimlerine Türk Eğitim Vakfı'ndan (TEV) aldıkları bursla devam etmeleri. Gençler, "Kendi imkânlarımızla bu fırsatı bulamazdık. Ülkemiz için çalışmak istiyoruz" diyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

İSTANBUL - Merve Taşkan, henüz 25 yaşında, ama Amerika'daki hocalarının parmakla gösterdiği bir Türk kızı. Taşkan, Amerika ve dünyanın en önemli tiyatro okullarından biri olan Actor's Studio Drama School'da tiyatro yönetmenliği üzerine mastır yapıyor.
5 bin kişi içinden seçildi
Toplam 5 bin kişinin girdiği sınavı kazanan sekiz kişiden biri
olan Taşkan, aynı zamanda okulun tarihindeki tek Türk öğrencisi. Daha 12 yaşındayken bu okulda eğitim almayı aklına koyan Taşkan, 2003'te Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nü birincilikle bitirdikten sonra okula başvurdu ve kazandı. Merve'nin hayalini gerçekleştirmesini sağlayan ise Türk Eğitim Vakfı (TEV) oldu.
Vakfın verdiği bursla iki yıldır eğitim alan Merve Taşkan'a doktora için şimdiden Harvard Üniversitesi'nden teklif var. TEV bu yıl Taşkan gibi 67 öğrenciyi daha yurtdışına yüksek lisansa yollayarak hayallerini gerçekleştirecek.
Al Pacino'nun izinde...
Merve Taşkan'ın tiyatro tutkusu, daha 2.5 yaşındayken, her hafta sonu babasıyla birlikte gittiği tiyatro oyunları sayesinde başladı. 12 yaşındayken Al Pacino'ya olan hayranlığı, New York'taki Actor's Studio Drama School'un varlığını öğrenmesine neden oldu. Daha o yıllarda bu okulda eğitim almayı aklına koyan Taşkan, çevresindeki herkes, 'hayal dünyasında' olduğunu söylese de, o, söylenenlere aldırmadan yoluna devam etti.
40 bin dolarlık burs
Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde dört yıl eğitim aldıktan sonra mezun olur olmaz New York'taki okula başvuran Merve Taşkan, sınavdan sonra 5 bin kişi arasından seçilen sekiz kişiden biri oldu. Ancak, büyük bir sorun vardı. Okulun yıllık öğrenim ücreti 40 bin doları karşılayacak gücü yoktu. Taşkan'ın tek çaresi burs bulmaktı.
Kapı kapı dolaştı
Taşkan, üniversitedeki hocası Zeliha Berksoy'la birlikte tam 300 kişiyle görüşerek burs bulmak için uğraştı durdu. Sanata yatırım yapmak isteyen kimsenin çıkmadığını belirten Merve Taşkan, hep şu yanıtı aldı: 'Eğer işletme okusaydın döndüğün zaman fabrikamızda çalıştırabilirdik. Ama tiyatro yönetmenini nasıl değerlendireceğiz.'
Taşkan'ın ailesi de kızlarına burs için çırpınıyordu. Annesi, Süleyman Demirel'le görüştü. Demirel de, onları TEV'e yönlendirdi.
İlk başta uçak biletinden başka bir şeyi olmayan Merve Taşkan, kendisine kucak açan Türk Eğitim Vakfı'nın desteğiyle, Actor's Studio Drama School'da üç yıllık mastır programının iki yılını geride bıraktı. 70 yıllık bir tarihi olan tiyatro okulunda hocalarının 'Türk kızı' diye çağırdığı Taşkan, geçtiğimiz dönem ABD'de dört de oyun yönetti. Bir oyunu ise Broadway'de 450 izleyicinin önünde sergilendi ve Taşkan'dan seneye yapılacak festivallerde oyun yönetmesi istendi.
Harvard'tan teklif var
Okulun ilk döneminde Türkiye hakkındaki önyargıları silmekle uğraştığını belirten Merve Taşkan, bunda büyük ölçüde başarılı olduğunu söyledi. Taşkan, okulda yaşadıklarını şöyle anlattı: "Önümüzdeki sene tez dönemi. Actor's Studio Drama School'un en önemli yanı, yönettiğiniz oyunları önemli köşe yazarlarının, ajansların, televizyoncuların, gazetecilerin ve prodüktörlerin izlemesi. Bu yıl artık okuldaki son senem. Sonra da doktora yapacağım. Puanlarım çok yüksek olduğu için Harvard'tan teklif aldım.
'Sanata saygı büyük'
Sanat, Türkiye'de büyük meşakkatlere katlanılarak, cebinizden para harcayarak yapılıyor. Üstelik kimse saygı göstermiyor. ABD'de bu iş, doktorluk, mühendislik gibi bir meslek. Tiyatrolar inanılmaz kalabalık. Çok büyük saygı var.
Ben pasaportumu verdiğimde Amerika'daki polis önünü ilikliyor. Okula girdiğimde Yunanlı bir hocamız vardı. Üst sınıftaki öğrencilere, 'Okula bir Türk kızı girdi. Bu okulun tarihinde böyle bir öğrenci olduğunu zannetmiyorum. Girin onun oyunlarını izleyin' demiş. Üst sınıflar gelip benle tanışmak istediklerinde beni biriyle karıştırdılar zannettim."
Ortak nokta azimleri
TEV, bu yıl da tam 67 öğrencinin eğitimine büyük katkı sağlıyor. Vakfın bursuyla yurtdışında yüksek lisans yapacak yeni öğrencilerin ortak noktaları idealleri ve azimleri. 23 yaşındaki Pınar Bozkurt, Taşkıran kadar azimli bir genç.
Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi'ni okul ikincisi olarak bitiren Bozkurt, okula başladığında guatrı nedeniye sağlık sorunları yaşamaya başladı. Önce ses telleri felç oldu. Konuşamadı, senelerce yürüyemedi. Doktorunun, 'Kaydını en az üç sene dondurman gerekir' sözlerine karşın kaydını dondurmayan Bozkurt da şimdi Fransa yolcusu. Fransızca bilmeden başladığı üniversitede hastalığına karşın hazırlık sınıfını ve diğer sınıfları başarıyla geçen Bozkurt'u, 'Tek hayalim' dediği Fransa'da mastır, hayata bağladı. Fransızların, Türkler hakkında yanlış fikirlere sahip olduğunu anlatan Bozkurt, mastırdan sonra Türkiye'ye gelip Fransa-Türkiye arasındaki ticari ilişkileri kuvvetlendirmeyi amaçlıyor.
Yıllık masraf 15 bin sterlin
25 yaşındaki İTÜ Mimarlık mezunu Öznur Erboğa da alanında ilklerden olmaya kararlı. Üniversiteden sonra bir buçuk sene hem çalışıp hem burs arayan Erboğa, ikinci başvurusunda TEV tarafından kabul edildi. Erboğa, "Mastırı, İngiltere ya da Hollanda'da yapacağım. Yıllık okul masrafı 15 bin sterlin. Bunu ailem karşılayamazdı. Çok başarılı olmak ve ülkemde çalışmak istiyorum" diyor.
136 bin gence burs verildi
Türk Eğitim Vakfı'nın (TEV) ellerinden tuttuğu ve başarılarını sergilemesine fırsat verdiği gençlerin sayısı binleri aşıyor. 1967'de kurulan vakıf, o yıldan bu yana yurtiçinde 135 bin 500, yurtdışında 956 öğrenciye burs imkânı sağladı. 2005-2006 öğretim yılında67 öğrenciye yurtdışında burs veren vakfın bu burslara ayırdığı kaynak 1 milyon doları buldu.
Vakfın Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal, şu bilgileri verdi:
"Yetiştirme yurdunda büyüyen, tabii afetlerde zarar gören ve engelli öğrencilere özel burs veriyoruz. Ayrıca meslek liseleri, meslek yüksek okulları ve fakültelere de kontenjan ayırıyoruz. 2004-2005 eğitim-öğretim yılında toplam 7 bin 250 öğrenciye bu imkânı sağladık. 1600'ü üstün yetenekliydi."
Evlat edinmek isteyenlere
Güsel Bilal, "1969'dan bu yana yurtdışı bursları veriyoruz. İngiltere, Fransa ve Almanya ile ortak çalışıyoruz. Burslarımızdan yararlanan birçok kişi bugün Türkiye'de üst düzey görevlerde. TEV, Türkiye'den önce Avrupa Birliği'e girdi. Vakfımız, burs vermenin dışında 17 okul yaptırdı. 14'ü ilköğretim okulu, ikisi Anadolu lisesi, bir tanesi çıraklık eğitim merkezi, biri de Batman'daki çok amaçlı toplum merkezi. Yakında Adıyaman'da da böyle bir merkez açacağız. Varlıklı insanlar evlat edinmek istiyorlarsa bize başvursunlar. Arzu ederlerse bursiyerlerle irtibata geçerler ve birer evlat yetiştirmenin hazzına varırlar. Bu çok büyük bir mutluluk" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7517527517520

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.