'Teyze sapanla kuş mu avlıyordu?'

'Teyze sapanla kuş mu avlıyordu?'
'Teyze sapanla kuş mu avlıyordu?'

Maltepe Gülsuyu’nda başından vurularak öldürülen Hasan Ferit Gedik’in cenaze töreninde silahlı göstericilerin kameralara yansımasının ardından başlatılan operasyonlarda gözaltına alınanlara ilişkin İçişleri Bakanı Muammer Güler açıklama yaptı. ‘Sapanlı teyze’nin de gözaltına alındığını doğrulayan Bakan Güler, “Sapanı kime atıyordu teyze acaba, kuş mu avlıyordu? Demek ki kuş avlıyormuş. Orada polise atılan taş toplumun düzenini hedef alan bir taştır” diye konuştu.
Maltepe Gülsuyu, Sultangazi ve Gazi Mahallesi’nde yapılan operasyonlarda 5’i kadın 34 kişinin gözaltına alındığını belirten Güler şunları söyledi: “Polisi üzerlerine çekip, kadınla, çocukla polisi karşı karşıya getirip, ölümlere sebebiyet verip, geçmişte yaşanan Gazi olaylarının tekrarı planlanmıştı. Polis böyle bir oyuna gelmedi ama orada silah gösterisinde bulunan 9 kişinin kimlikleri ayrı ayrı tespit edildi, 3’ü gözaltına alındı, diğerlerinin de yakalanması için gerekli çalışmalar yapılıyor.” 

Müfettiş inceliyor

Meclis’te soruları yanıtlayan Bakan Güler, Radikal muhabiri İsmail Saymaz’ı mail yoluyla tehdit eden Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ile ilgili olarak mülkiye müfettişi görevlendirdiğini belirterek, incelemelerin sürdüğünü belirtti.