Teziç: Keşke yapılsaydı

Daha önce Ermeni konferansının 'bilimsel olmayacağını' söyleyen YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç dün, "Toplantının yapılmasını isterdim" dedi.

KAHRAMANMARAŞ - Daha önce Ermeni konferansının 'bilimsel olmayacağını' söyleyen YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç dün, "Toplantının yapılmasını isterdim" dedi. Teziç dün Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ni ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kendilerinin konuya ilişkin bir görüş açıklamadan önce üniversitenin söz konusu toplantıyı ertelediğine dikkati çeken Teziç şöyle konuştu:
"Ertelemenin gerekçelerini tam açıklamadılar ama ben toplantının yapılmasını isterdim. Basında zaman zaman YÖK'ün toplantıya müdahale ettiği ya da toplantıya daha önce müdahale etmesi gerektiğine
ilişkin açıklamalar okudum. Üniversitelerdeki bu tür toplantılara müdahale etme gibi durumumuz olamaz. Bana kalsa keşke yapılsaydı. Yapılan muhalefet, iktidardan yapılan eleştiriler biraz amacı aşmış bir özellik taşıyor, olmaması temenni edilirdi."
Daha önce eleştirmişti
Teziç, geçen çarşamba yaptığı açıklamada ise, sözkonusu toplantının bilimsel niteliğinin olmayacağı kanısına ulaştıklarını belirterek özetle şöyle demişti:
"Konferansın hazırlık komitesince yapılan basın açıklamasında konferansın amacı, 'Türkiye'nin kendi bilim ve düşünce insanlarının, resmi tezlerden farklı seslerini yükseltmeleri, katkılarını ortaya koymaları zamanı gelmiş bulunuyor' şeklinde ifade edilmiştir. Bu ifadeler, bu toplantıda konuyla ilgili başka görüş ve düşüncelere yer verilmediğini göstermekte. Böylesi oluşumların üniversite ortamlarında yer bulması Türk yükseköğretimi adına bir talihsizlik olarak değerlendirilmiştir." (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7473747473740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.