Teziç'e ayakta alkış

YÖK Başkanı Erdoğan Teziç, buluştuğu üniversite öğrencilerine, "Görüşleriniz mutlaka YÖK taslağına yansıtılacak" güvencesini verdi. "Bizler emekli öğrenciyiz. Sizleri kanun maddelerinin dar çerçevesine sıkıştırmak istemiyoruz" diyen Teziç'i öğrenci temsilcileri ayakta akışladı.

ANKARA - Her yıl 6 Kasım'da Yüksek Öğretim Kurumu'nu (YÖK) protesto etmek için meydanlara inen öğrenciler bu kez YÖK Başkanı Erdoğan Teziç ile aynı masada yemek yedi, yeni YÖK yasası taslağıyla ilgili önerilerini sundu. 76 üniversitenin öğrenci konsey temsilcisinin ve yedi öğrenci konseyi üst kurul üyesinin katıldığı toplantıda "Görüşlerinizi dikkate alacağız" diyen YÖK Başkanı Teziç'i öğrenciler dakikalarca alkışladı.
Toplantı öncesinde Teziç, üniversite öğrencilerine YÖK yasa taslağıyla ilgili güvence verdi. "Bana yaşadığınız sorunlarınızı anlatın" diyen Teziç, öğrencilerin görüşlerinin Üniversitelerarası Kurul tarafından hazırlanan YÖK yasa taslağı metnine yansıtılacağını söyledi. Teziç, "Sizleri kanun maddelerinin dar çerçevesine sıkıştırmak istemiyoruz.
Statüleriniz kendi iradelerinizle, bizlerle ortak bir biçimde ortaya çıkabilmeli. Bizler sizlerin karşısında emekli öğrencileriz" dedi.
Yılda iki kez buluşacaklar
Teziç, toplantı arasında öğrencilerle yemek yedi. Yaklaşık altı saat süren toplantının ardından Teziç, toplantıda düşünmedikleri birçok noktanın öğrenciler tarafından dile getirildiğini belirterek, "Pek çok bilgi aldık. Bunların hepsinin metne yansıması belki imkânsız olabilir ama bu bir başlangıç. Bundan sonraki yasal düzenlemelerde öğrencilerin görüşlerini alacağız. YÖK ile öğrenciler zaman zaman biraraya gelecek. En azından yılda bir ya da iki kez bu yapılacak. Öğrenci arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sorunlarını ve önerilerini dört dörtlük dile getirmelerinden dolayı umutlandım" dedi. Teziç'in bu sözleri ise dakikalarca salondaki öğrenciler tarafından alkışlandı. Teziç'in açıklamasından sonra ise öğrenciler konuştu.
Sakarya Üniversitesi'nden öğrenci konseyleri üst kurul başkanı Selçuk Ural, Teziç'in kendilerini dinlemelerinden ve sözlerini dikkate alacağını söylemesinden dolayı memnun olduklarını belirterek, "Taslak yasalaşmadan önce birkaç kez daha bir araya gelelim. 2 milyonu aşkın üniversite öğrencisi var. Bu yasaların hazırlanışı sırasında öğrenci temsilcilerinin de yer almasındaki hassasiyetimizi dile getirmek istiyorum" dedi. Selçuk Ural, öneri ve isteklerini şöyle sıraladı:

  • Rektör, dekan ve anabilim dalı başkanlıkları seçimlerinde öğrenci konseyi temsilcileri de oy hakkına sahip olmalı.
  • Taslak içindeki değişikliklerin yapılandırılması için Anayasa'nın 130 ve 131. maddeleri iyice incelenmeli,
  • Vakıf üniversitelerinin fiyat artırımları düzenlenmeli.
  • Meslek liselerinden üniversitelere giriş sisteminde gerekli düzenlemeler hassasiyetle yapılmalı.
  • Üniversite yönetimi şeffaf olmalı, öğrenci konseylerinin tanımı ve görev alanları belirlenmeli.
  • Üniversite öğrencileri, üniversite senatosu, üniversite yönetim kurulu ve fakülte kurullarında oy hakkıyla temsil edilmeli.
  • İktidar, Üniversitelerarası Kurul ve YÖK arasında kalan yasa tasarıları konseyler vasıtasıyla öğrencilere aktarılmalı.
  • Üniversitelerarası Kurul'a öğrenci konseyi temsilcilerinin katılımları sağlanmalı.
  • Yaz okulu açılma sistemi ücretsiz ve zorunlu hale getirilmeli.