Teziç'ten eleştiri: Ek katsayı çok fazlaydı

YÖK dün İstanbul'da toplandı. Başkan Teziç, "Öğretmen ve imam-hatip liselerine avantaj sağlayan katsayı çok yüksekti. Karar da bakanlığa iletilmişti" dedi. Bir üye kararın açıklanmayışını 'ayrıntı olmasına' bağladı.

İSTANBUL - YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, meslek liselerinde ek katsayıların düşürülmesi kararının 22 Haziran'daki toplantıda alındığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın da (MEB) haberdar edildiğini belirterek,
"Bizim YÖK olarak MEB'le alevlenen bir konumuz yok" dedi.
YÖK Genel Kurulu dün İstanbul Üniversitesi Baltalimanı Tesisleri'nde toplandı. Altı saat süren toplantının ardından Teziç, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Teziç, hükümetle gerilim yaratan meslek liselerinde ek katsayıların düşürülmesiyle ilgili sorular üzerine şöyle konuştu:
"Bu, 22 Haziran'daki toplantıda alınmış bir karardı. Karar yazılı olarak birkaç gün sonra MEB'e gönderildi. Ama bugün farkına varılmış olmasındaki anlam nedir onu anlamadım. Bakanın açıklamalarını kendisine sorarsanız daha iyi olur. Değerlendiremiyorum, anlam veremiyorum. Öğretmen liseleri ve imam-hatip liselerinden gelenlerin ek avantaj sağlayan içerikteki 0.24 katsayısının çok fazla olduğu, bunun da birtakım adaletsizlikler yarattığı yönündeki değerlenrdirmeyi dikkate alarak karar verdik. Hepsi bundan ibaret. Bizim MEB'le alevlenen bir konumuz yok. Talim Terbiye Kurulu'ndan arkadaşlarla, bizim arkadaşlarımız görüşüyorlar. Kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir kopukluk yok." Türk eği-tim sisteminin sadece bir üniversiteye giriş sistemine bağlandığını belirten Teziç şöyle devam etti: "Günah keçisi sadece üniversiteye giriş. Katsayılarla ilgili geçmişte alınmış bir karar vardı. Bu kararı aynen koruduk. Birini mağdur etme, diğerini avantajlı kılmak gibi bir endişeyle yola çıkmadık. 22 Haziran'daki toplantıda bunu dile getirdik. Bugün (dün) Radikal gazetesindeki başlık beni şaşırttı. 'Teziç'in isteği üzerine' diyor. Benim bir isteğim söz konusu değil. Bize gelen uzman raporlarının tartışılmasıydı bu. Beni 'tek başına yöneten bir insan konumuna getirmesi' Radikal gibi bir gazetenin bu değerlendirmeyi yapması beni çok şaşırttı ve üzdü. Yapmadığım şey yapılmış gibi gösterildi. Bu, kurulu da küçük düşürmek anlamına gelir. Bir kurul halinde çalışıyorsak o kurulun kararları bütün kurul üyelerine aittir."
'Hukuka göre konuşuyorum'
ÖSS yetkisinin kurulun elinden alınmasına yönelik çalışmaların anımsatılması üzerine de Teziç, "Parlamentonun bileceği. Bu konuda 'parlamento bunu yapar yapamaz' diye bir açıklamada bulunmadım. Ben hukuka göre konuştum. Eleştirileri anlamakta zorlanıyorum" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7521027521020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.