Tezkere şart mı?

Tezkere şart mı?
Tezkere şart mı?
Hükümet şimdilik tezkereye ihtiyaç olmadığını söylerken, muhalefet Suriye için çıkarılanın müdahale veya yabancı asker bulundurmak için olmadığını belirterek "Yenisi gerekli" diyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Suriye’de Beşşar Esad’a karşı kurulması muhtemel Uluslararası Gönüllüler Koalisyonu’na katılım konusunda Meclis’ten yeni bir tezkere çıkarmaya gerek olup olmadığı tartışılıyor. Meclis’ten Suriye ile ilgili çıkarılan tezkeresinin süresi 4 Ekim’de bitiyor. Ancak söz konusu tezkere, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi” konusunda hükümete yetki veriyor. Yabancı silahlı silahlı kuvvetler mensuplarının Türkiye’de bulunması konusunda yetki verilmediği için yeni bir tezkerenin gerekli olduğu ifade ediliyor. İktidar, gerekirse yeniden Meclis’e başvurulabileceğini ifade ederken, muhalefet yeni bir tezkerenin zorunlu olduğu görüşünde.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında, “Daha önce geçirilen tezkerelerde zaten bazı haklarımızı kullandık veya kullanmak üzereyiz. Bunun için de yeni bir tezkere gerekirse, gerekirse diyorum, elimizdeki mevcut imkânlara bakarız, Meclis’e geliriz, o zaman CHP karşı çıkar, MHP de umarım karşı çıkar çünkü ağızlarının çalımına bakarsak onlar da böyle bir operasyonun içerisinde Türkiye’nin yer almasını istemiyor olabilirler. Gücümüz yeterse biz çıkarırız” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise dün konuya ilişkin sorular üzerine, BM Güvenlik Konseyi’nin alacağı tutumu göreceklerini ifade ederek, “Tabii Sayın Başbakan Yardımcımızın kastettiği bir ihtiyaç halinde Türkiye’nin gerekli hukuki adımları atmaya hazır olduğudur. Yoksa bugünden yarına hemen böyle bir gelişme olacağı anlamına gelmiyor” diye konuştu.

En kapsamlısı 1 Mart’tı

Türkiye’de bugüne kadar Körfez krizi, ABD’nin Irak’a yönelik operasyonu sürecinde ‘kapsamlı tezkereler’ gündeme geldi. Körfez krizi sürecinde 12 Ağustos 1990, 5 Eylül 1990 ve 17 Ocak 1991 tarihlerinde ‘Türk askerinin yabancı ülkelere gönderilmesine ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına izin verildi. ABD’nin Irak’a yönelik operasyonuyla ilgili olarak 4 Başbakanlık tezkeresi 2003’te TBMM’ye sunulurken, bunlardan Türk askerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı ülke askerlerinin Türkiye’ye gelmesini içeren tezkere, yoğun tartışmaların ardından 1 Mart 2013’te kapalı oturumda görüşüldü. Kamuoyunda da büyük tepki toplayan bu tezkere, AK Parti içinden de fire verilmesi nedeniyle salt çoğunluk sağlanamadığı için kabul edilmedi. ABD’li teknik ve askeri personelin 3 ay süreyle Türkiye’de bulunmasına izin verilmesine ilişkin karar 6 Şubat 2003 tarihinde TBMM’den çıktı.

Tezkere için ne dediler?


CHP: Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu yaptığı yazılı açıklamada, “1 Mart 2003 tezkeresi deneyimini AKP unutmamalıdır. Mevcut Suriye tezkeresi ise bir müdahale için yeterli değildir. Halkımız Suriye’yle savaşa karşıdır. Halkımız AKP’nin Türkiye’yi Suriye’yle yasal bir dayanağı ve meşruiyeti olmayan bir savaşa sürüklemesine izin vermeyecektir” dedi.
MHP: Genel Başkan Yardımcısı Tuğrul Türkeş de Twitter’dan yaptığı açıklamada “Geçen sene konuşulan tezkere, Türk insanının güvenliğini temin için gerekliydi. Şimdi ise durum farklı. Biz Türk insanını düşünüyoruz. Şimdilik bir askeri müdahale Türkiye’ye zarar verir. Türkiye’nin BM heyetinin tetkiklerini beklemesi gerekir. Saldırı için bahane üretilmemelidir” dedi.
BDP : Grup Başkanvekili İdris Baluken, Suriye tezkeresinin Meclis’e gelmesi halinde buna en güçlü muhalefeti yapacaklarını söyledi. Baluken, “Daha önce Meclis’te çıkmış olan tezkere uluslararası bir hukuk meşruiyetinin sağlanması şartını öngörüyordu. BM kararı olmadan böylesi bir hukuksal zeminin sağlandığını ifade etmek mümkün değildir” dedi.