Tezli yüksek lisans programı 'Kürdoloji' geliyor

Tezli yüksek lisans programı 'Kürdoloji' geliyor
Tezli yüksek lisans programı 'Kürdoloji' geliyor
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı kurulan "Türkiye'de Yaşayan Diller Enstitüsü"nün Kürtçe ile ilgili programına, sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi alınması hedefleniyor.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı kurulan "Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü"nün Kürtçe ile ilgili programına, 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi alınması hedefleniyor.
Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, "Kürtçe için çok talep geldiğini" bildirerek, "Kürdoloji yapmak isteyen çok" dedi.
Enstitünün Kürtçe ile ilgili programına bu yıldan itibaren yüksek lisans öğrencisi alınmaya başlanacağını kaydeden Omay, enstitüde Kürtçe’nin yanı sıra Süryanice ve Arapça ile ilgili bölümler de olacağını ifade etti.
Konuyla ilgili çalışmaların sürdüğünü belirten Omay, şu anda öğretim üyelerinin bulunması konusunda çalıştıklarını kaydetti.
Kontenjanların da henüz netlik kazanmadığını söyleyen Omay, kontenjanlar ile diğer konulardaki çalışmalarının YÖK’e sunulacağını, buna YÖK’ün onay vereceğini anlattı.


"Tezli yüksek lisans"

 

Enstitüde "tezli yüksek lisans" yapılacağını vurgulayan Omay, "(Tezsiz yüksek lisans) diye bir şeyi kabul etmem. Bu, abes bulduğum bir şey" dedi.  Kürtçe programa yüksek lisans öğrencisini 2010-2011 akademik yılının sonbahar döneminde almayı planladıklarını ifade eden Omay, "Bu sene Kürtçe muhakkak başlayacak. Süryanice bu sene başlar mı bilemiyoruz, başlayabilir, uğraşıyoruz" diye konuştu.

 


-Şaşırıyorum-

 


Kürtçe programında yüksek lisans için başvuru potansiyeline ilişkin soru üzerine Omay, şunları söyledi: "Kürtçe için çok talep var. Bütün dünyadan çok ciddi talep var inanamazsınız. Ben de şaşırıyorum. Avrupa’dan var, diğer yerlerden var. Sadece Kürtlerden değil, Hollandalılardan, İngilizlerden... Yabancı uyruklu çok. Bu, harika bir şey. Bekliyordum zaten."
Omay, ilerde de söz konusu dillerin doktora programlarının açılabileceğini kaydetti.  Bakanlar Kurulu kararıyla, 12 Ekim 2009 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesine bağlı "Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü" kurulmuştu. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/97940197940124

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  önemli bir olay mı? - miss ö

  önemli bir olay gibi gösterilmemesi gerekiyor bence evet kürtçe diye bir dil var diğer kültürlerinde dili var yarın öbür gün çerkezce dilininde yüksek lisans bölümü açılabilir ya da bu dilde araştırmalar yapılabilir. lütfen artık bunlara olağandışı şeylermiş gibi bakmayalım. bu yüksek lisans programı açılsada açılmasa da herhangi sıra dışı bir olay yaşanmayacak bırakın insanlar hangi dili merak ediyorsa onu incelesinler....önemli olan ayrıntı değil. niyettir....

  YORUMCU MATADORE' - kanatcan

  BAY YORUMCU öncelikle şunu hatırlatmakta fayda görüyorum BDP yi MHP ile aynı görme gafletinde bulunduğunuz için herhangi bir siyasi ve tarihsel birikminizin olmadığını gösteriyor.Bu bir .İkincisi Mardin ARTUKLU üniverisitesinde açılan KÜRDOLOJİ enstitisü BDP nin bir kazanımıdır. Onun elinde alınmış bir koz değil tam tersine bizzat yıllarca verilmiş olan bir mücadelenin semeresidir. DAHA basit anlatayım BDP nin istedikleri oluyor onunda istediği zaten bu tür KÜLTÜREL VE demokratik haklar yani bir anlamda KÜRTLerin meşruiyetinin tescilidir.

  KÜRT KÖKENLİ TÜRK LERİN İYİ DEĞERLENDİRMESİ GEREKİR. - orhan tan

  kürt faşist terör örgütü tarafından süistimal edilebilir, KürtTürk lerin bu insanları iyi analiz etmeleri ve artık kürt faşist partisindende uzak durmaya başlamaları gerekir, yoksa alınan yolun geri dönüşleri olacağından korkuyorum. Kürtçede, Türk diller grubundandır, hayırlı olsun.

  bdp'nin kozları bir bir ellerinden giderken... - MATADORE

  evet kürt'ler bu ülkenin bir GERÇEĞİDİR!. ve radikal'in, "mardin artuklu üniversitesi rektörlüğüne bağlı kurulan "türkiye'de yaşayan diller enstitüsü"nün kürtçe ile ilgili programına, sonbahar döneminden itibaren yüksek lisans öğrencisi alınması hedefleniyor" haberi, bu gerçeğin artık görüldüğünün bir emaresidir.. bu ülkede kürtler de var ve o'nlar kültürel/demokratik haklarını istiyorlar ve İŞ istiyorlar, İŞ!... kürtlerin mhp'si bdp'ye gelince, ortada "dikkatleri, PÜRDİKKAT" odaklatan bir PANİK içerisindeler.. çünkü elleri ve kollarına ip takıp oynatacakları, nasyonal sosyalist emellerine alet etmek istedikleri en büyük "kozlarını" kaybediyorlar. yani "kürtçe eğitim vb. yasak" KOZLARINI ve haliyle masum kürt halkını kaybediyorlar.. ve PANİK içerisindeler.. ben tekrar artuklu üniversitesi rektörlüğünü kutlar, ilgili üniversitenin dünyanın sayılı 500 üniversitesi arasına girmesini dilerim.. ali ercan kılıç

  mutlumusunuz.. - şewdar

  yıllardır bu dil yüzünden 17 bin faili belli insanlara ne diyeceksınız acaba neden öldüler acaba diye sordunuzmu..

  S.Freud'a! - ES*ES

  Kürdistanda yaşayan diller enstitüsü öylemi? Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış diye bir söz var, niye şimdi aklıma geldiyse. Şunu bil ki dedeleriniz de bu hayaldeydi,babalarınız da, şimdi siz bu hayaldesiniz,yarın çocuklarınız,öbür gün torunlarınız. Ama sonuç hep aynı "HAYAL". Haklısınız ama hayalsiz yaşanmaz, hayal kurmaya devam edin,hayal de güzeldir. Saygılarımla,

  Türkiyede yaşayan diller enstitüsü - S.Freud

  şu ismin komikliğini görüyormusunuz..bu resmen kürt halkına diline kültürüne ve değerlerine yapılan apaçık bir saygısızlık ve hazmedememe durumudur..yaşıyan dillermiş..yaşamamaları için herbişeyi yaptık fakat bi türlü ortadan kaldıramadık hala yaşıyabiliyorlar yani..ama sorun değil kısa bi vakit sonra artık yaşamayan diller grubuna girecek öyle değilmi?..kürt dili ve edebiyatı yada kürdoloji isimlerini hazmedemeynlerin mecbur kalıpta koydukları isme bakın..bölümler asla yetmiyecek..ilköğretimden üniversiteye kadar kürdistanda eğitim dili kürtçe olacaktır..o zaman bizde sadece askerin polisin ve memurların kullandığı türkçe için şu şekilde bir bölüm acabiliriz..Kürdistanda Yaşayan Diller Enstitüsü..yakışır demi..sonuçta orası Kürdistan Türkiye değil..kürtlere kendi topraklarında kendi yurtlarında kendi dillerini yaşıyan diller olarak adlandırılan sözde bölümler kuruluyor..yazık