Tezsiz Kürdolog eğitimi başladı

Tezsiz Kürdolog eğitimi başladı
Tezsiz Kürdolog eğitimi başladı
Kürtçe öğretmen ve Kürdolog ihtiyacı, Dicle Üniversitesi'nde açılan tezsiz yüksek lisans programları ile karşılanacak.

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) onayı ile Dicle Üniversitesi’nde Tezsiz Yüksek Lisans eğitimine başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ( MEB ) okullarda Kürtçeyi seçmeli ders olarak kabul etmesiyle doğan öğretmen ihtiyacının giderilmesi için yapılan başvuru sonrası YÖK tarafından 150 kontenjan ayrılan Dicle Üniversitesi’ndeki Tezsiz Yüksek Lisans eğitiminde 120 kişi Kırmançça, 30 kişi de Zazaca lehçesinde eğitim alıyor. YÖK’ün onayı ile 3 sömestr aralıksız devam edecek şekilde 2 sömestre indirilen eğitimi tamamlayanlar, Kürtçe öğretmeni, Kürt Dili ve Edebiyatı’nda doktora yaparak Kürdolog veya yerel dil bilirkişisi olabilecek. Tezsiz Yüksek Lisans eğitimini tamamlayanların doktora için ya Fransa’ya gönderilmesi ya da Fransa’dan gelen Kürdologlar tarafından Türkiye ’de doktora eğitimi alması planlanıyor. Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Eyigün, Türkiye’de Kürtçe alanında yeterli düzeyde bilim insanı bulunmadığından mevcut öğretim üyelerinin kendi alanlarındaki birikimlerini Kürdolojiye aktarmaya çalıştığını, ders veren hiçbir öğretim üyesinin Kürdolog olmadığını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/112447211244723

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Urduca, Sümerce, Sinoloji(Çince) var da Kürdoloji neden olması - suatatan

  Gökhan Bey; Mesele Kürtçe eğitimi olunca nedense silikon vadisinden, NASA'dan esintiler kaplıyor sizin gibi kişilerin hayallerini. Memlekette Sinoloji okuyanı var, hititolog olanı var. Bunlar Mars'a gitmeye engel mi? Marsa gidiyor diye kutsadıklarınız önce böyle problemlerini çözüp öyle gittiler. Önce kendi kapısının önünü süpürmeden başka yere girmenin bedelini bu memleket iyi bilir. Siz de öğrenin.

  Birileri çok rahatsız oldu - gunesekosan

  Türkiye'de yaşayan Kürtler'in kendi dillerini, kültürlerini yaşatmasından öyle korkuyor ki bazılarımız, sanırsın asimilasyon politikalarını, Kürtler yıllarca Türkler üzerinde uygulamışlar. Şimdi desem nedir bu Kürt düşmanlığı, derler ki ezberden, "biz düşman değiliz, bizim bir sürü Kürt arkadaşımız var". Ben bir Türkiyeli olarak, insanlık adına, ülkemde milyonlarca Kürt varken Kürdoloji kürsüsünün Fransa'dan gelen akademisyenler tarafından kurulmasından utanılması gerektiğini düşünüyorum.

  Hadi Bakalım - RadikalGokhan

  Evlatlarımıza Mars yolculuğunun kapısını açacak büyük bilimsel gelişme tüm dünyada endişe ile izleniyordur eminim. Tek eksiğimiz de kapandı.