TGB 'Silivri çağrısı'nı tekrarladı

TGB 'Silivri çağrısı'nı tekrarladı
TGB 'Silivri çağrısı'nı tekrarladı
5 Ağustos günü Silivri'deki mahkeme binası önünde gösteri çağrısı yaptıkları gerekçesiyle bu sabah baskına uğrayan Türkiye Gençlik Birliği, İşçi Partisi, Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesi adına yapılan ortak açıklamada 'Silivri çağrısı' tekrarlandı.

İSTANBUL - Türkiye Gençlik Birliği'ne (TGB) yönelik polis operasyonu, Tepebaşı'nda bulunan İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı önünde 13.00'de başlayan basın açıklaması ile protesto edildi.
Atatürk fotoğraflı yelek giyen TGB'li gençler, "Barikatınız, yasaklarınız, sona erecek iktidarınız", "Ya İstiklal, ya ölüm tam bağımsız Türkiye" diye slogan attı. Polis çevrede yoğun güvenlik önlemi alırken açıklamaya katılan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal; "İktidar baskısı ve Emniyet gücü bu insanları bir araya getirdi. Tüm insanları Silivri'ye piknik yapmaya , tost yemeye davet ediyorum. Spor ayakkabınızı alın, kot pantolonunuzu giyin. Ekmeğinizi, suyunuzu yanınıza alın. Barış ve özgürlük şölenine tüm insanlarımızı davet ediyoruz " dedi.
Basın açıklamasında konuşan İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Büyükdağlı, şunları söyledi:
" AKP , TGB'nin, Ulusal Kanal'ın ve Aydınlık'ın yöneticilerine yönelik gözaltı ve arama operasyonu başlattı. Dün aslında İstanbul Valisi'nin yaptığı basın toplantısında bunun işareti verilmişti. 5 Ağustos Pazartesi günü yüzbinler bir eylem birlikteliğinin öncülüğünde, CHP, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Dernekleri ve TGB'nin merkezinde yer aldığı bir eylem birlikteliği ile 5 Ağustos'ta işlenecek bir hukuk cinayetine, insanlık cinayetine dur demek için Silivri'de olacak. Sözde bunu engelleyecekler" dedi.
TGB Genel Merkezi'nin açıklamasını okuyan TGB Genel Başkan Yardımcısı Ezgi Sağcan ise şunları söyledi, "Bu sabah Türkiye AKP baskınları ile uyandı. İstanbul ve Ankara'da halkın öncülerinin evlerine çok sayıda baskın düzenlendi. Gençliğin en büyük örgütlü gücü TGB'nin genel başkanı Çağdaş Cengiz, Genel başkan yardımcılarımız Aykut Diş, Cemil Gözel, Utku Faik Yılmaz, genel sekreterimiz Mustafa Sevim ve onlarca arkadaşımızın evinde arama yapılıyor. Şu anda İstanbul TGB şubemizde de aramalar devam ediyor. Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, Ulusal Kanal çalışanları ve İşçi Partisi yöneticilerinin evlerinde arama yapılmaktadır. Bu saydığım kurum ve kişiler 5 Ağustos'taki Silivri Duruşması'nın çağrıcısı, halkın öncüleridir. Bu ev baskınları, aramalar, tutuklamalar Tayyip Erdoğan'ın, AKP iktidarının korkusunu göstermektedir. Silivri'deki Ergenekon Davası'nda yargılanan yurtseverlere destek olmak, mahkemeye katılmak tüm Türk milletinin anayasal hakkıdır. Hiçbir kuvvet anayasal hakkımızı engelleyemez" dedi. 

CHP'Lİ ÖZGÜNDÜZ: HESAP VERECEKLER

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de konuşmasında, "Aramalar devam ediyor. Bize verilen bilgilere göre, arama kararları avukatlara dahi gizli olduğu gerekçesi ile verilmemiş. Böyle hukuksuzluk olmaz. Artık AKP hukuku, haksızlığı da, zorbalığı da araç etmeyi bırakmış. Hukuk tanımaz halde uygulamalara girişmiştir. Ne yazık ki mahkemeler de bu işe araç olmuştur. Ama ileride bu kanuna aykırı kararları talep edenleri, bu kararları verenlerin ve uygulayanların, mutlaka kanun çerçevesinde, hukuk önünde hesap vermelerini sağlayacağız. Şimdiden uyarmış olayım. CHP milletvekilleri olarak biz 5 Ağustos'ta Silivri'deyiz. Hele İstanbul Valisi'nin, suç teşkil eden açıklamalarından sonra, biz 5 Ağustos'ta Silivri'deyiz. Valilik diyor ki, 'kimse başka şehirlerden gelmesin, bunu engelleyeceğiz'. Buradan söylüyorum. Sayım valim. Bu TCK'nin 109'uncu maddesinde yazılı kamu görevlisinin görevini kötüye kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçunu oluşturur. Bunun hesabını sorarız."
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ise, "Türkiye'de hukuk eşit olarak varsa, Kazlıçeşme'ye insanlar ücretsiz olarak belediye otobüsleri ile taşındılar. Kazlıçeşme'ye insanlar ekmek, su bedelleri verilerek iktidar tarafından taşındı. Kazlıçeşme'ye her şey serbest. Demokratik, anayasal, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi uyarınca duruşmayı izlemek isteyen insanlara yasak. Buna hukuk demezler, tamamen diktatörlük denir. Siyasal iktidara ve onun İstanbul'daki temsilcisine sesleniyorum. Mısır'ı dile getiriyorsunuz, Suriye'yi dile getiriyorsunuz. Türkiye'de Recep Tayyip Erdoğan 'ın yaptığının, Mısır'dan, Suriye'den hiçbir farkı yoktur. İktidar baskısı ve emniyet gücü bu insanları bir araya getirdi. Tüm insanları Silivri'ye piknik yapmaya, Silivri'ye tost yemeye davet ediyorum. Silivri'ye gelirken de TOMA'lar sizin barış hakkınızı engelleyecek" diye konuştu.

OLAYA MAHAL VERMEMEK İÇİN

Mahmut Tanal olaya mahal vermemek için de isteklerini şöyle sıraladı: "Tüm insanlarımızı barış, özgürlük ve demokrasi çağrısı, silahsız gösteri nedeniyle herhangi bir olaya mahal vermemek için 1-Spor ayakkabılarınızı giyin. Çünkü emniyetin size yapacağı şu, anayolları kapatacaklar. Arazi bol. 2-Üstünüze kot pantolonlarınızı giyin, yanınıza ekmeğinizi, suyunuzu, ızgaranızı, etinizi alın. Orada piknik yapın. Şemsiyenizi alın, güneşten korunun. Barış ve özgürlük şölenine tüm insanlarımızı davet ediyoruz." (Mustafa ÖZDABAK/DHA)