TGC'den '10 Ocak Gazeteciler Günü' açıklaması

İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulundan, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla yapılan açıklamada, "10 Ocak 1961'in 48'inci yıl dönümünde, gazetecilerin yetersiz kalan yasalardan doğan kimlik ve kişilik sorunlarının giderilmesi konusunda hiçbir adımın atılmamış olmasını yadırgandığı" belirtildi.


Yazılı açıklamada, 10 Ocak 1961 günü yürürlüğe giren 212 Sayılı yasanın, gazetecilerle ilgili çalışma mevzuatına getirdiği iyileştirmelerle meslekte yeni bir dönemin başladığı belirtildi.
12 Mart 1971 ara döneminde anayasa ve yasalarda gerçekleştirilen geriye gidişlerin gazetecileri de önemli ölçüde etkilediği ifade edilen açıklamada, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" tanımının 1972’den bu yana "Çalışan Gazeteciler Günü"ne dönüştürüldüğü hatırlatıldı.
Açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
"10 Ocak 1961’in 48’inci yıl dönümünde, gazetecilerin yetersiz kalan yasalardan doğan kimlik ve kişilik sorunlarının giderilmesi konusunda hiçbir adımın atılmamış olmasını yadırgadığımızı bir kez daha vurguluyoruz.
Sendikal örgütlenmenin önünün kesilmesine, bu yıl gazetecilerin mesleki yıpranmadan doğan haklarının kaldırılması, özellikle Başbakanlıkta yaşanan akreditasyon sorunları ve ekonomik krizin olumsuz etkileri de eklenmiştir. İşten çıkarmaların akla gelen ilk önlem olması alışkanlığı terk edilmediğinden, gazeteciler büyük bir tedirginlikle görevlerini sürdürmektedir. İfade özgürlüğünden söz edenlerin, hem bu hakkın, hem de bilgilenme hakkının demokrasilerde gazeteciler aracılığı ile kullanılabileceği gerçeğini görmezden gelmeleri de düşündürücüdür." (aa)