The Economist çocuk mahkûmlar için Adana'daydı

The Economist çocuk mahkûmlar için Adana'daydı
The Economist çocuk mahkûmlar için Adana'daydı

PKK gösterileri nedeniyle dava açılan çocuklar, ünlü İngiliz dergisine de haber oldu.

ADANA - Haftalık The Economist dergisi, Adana’ya giderek PKK yanlısı eylemler yaptıkları suçlamasıyla haklarında dava açılan çocuklarla ilgili haber yayımladı.
İngiliz dergisinin haberinde olayların yoğunlaştığı Dağlıoğlu mahallesinden genç portreleri aktarıldı. Bir gecekonduda, kimliği gizli tutulan 17 yaşında bir genç, vücudundaki yarayı gösterdikten sonra yaşadıklarını “Bana pis Kürt deyip, dövdüler, üst üste tekme attılar, şınav çekmeye zorladılar ve bir muhbir olmamı istediler” diye anlattı. 16 yaşındaki bir kız emniyete götürülürken, ‘itiraf et, yoksa senin de annenin de ırzına geçeriz’ diye tehdit edilip saçlarından sürüklendiğini söyledi. Adanalı genç kız, nezarette soyularak arandıklarını öne sürdü.
The Economist her iki gencin de yüzlerce Kürt yaşıtları gibi PKK’ya destek gösterilerine katıldıkları iddialarıyla soruşturulduklarını, haklarında dava açıldığını hatırlattı. Yalnızca Adana’da 155 çocuk ya da gencin yargı karşısına çıktığını, 67 kişinin mahkûm olduğunu yazan Economist, davaların yetişkinlerin yargılandığı mahkemelerde görüldüğüne dikkat çekti. 
Hükümetin Kürtçe televizyon adımlarının da aralarında bulunduğu açılımlara ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un ‘sosyal ve ekonomik adımların da atılması’ gerektiği açıklamalarına gönderme yapan dergi, PKK’nin Kuzey Irak’taki lideri Murat Karayılan’ın örgütün artık bağımsızlık talep etmediğini ve kendisi adına üçüncü tarafların görüşme yapmasına sıcak baktığı açıklamalarını anımsattı. Haberde, “İşte bunların hepsi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kürt sorununu çözmek için tarihi bir fırsat olduğunu söylemesine yol açtı” denildi. 
 
‘PKK da eleştirilmeli’
Dergi, devletin tutulmayan vaatlerine karınlarının tok olduğunu söyleyen Güneydoğu göçmeni bir tarım işçisinin görüşlerini aktardıktan sonra eleştirilerin bir kısmının da PKK’ya yöneltilmesi gerektini vurguladı.
Karayılan’ın ‘barışçı’ söylemine karşın örgütün askerlere saldırmaya devam ettikleri belirtilerek, gençlerin kışkırtılmasında Roj TV’nin rolünü vurgulayan anlatımlarına da yer verildi. The Economist haberinde “Cezaevi deneyimi bu gençleri daha katılaştıracak, bu ise onları PKK için kusursuz bir militan adayı haline getirecek” yorumunu yaptı. (The Economist)