The Independent Kandil'de: PKK liderlerinin hepsi burda

The Independent muhabiri Patrick Cockburn, Kandil Dağı'ndan bildirdi: “Bağdat’taki Sayın Maliki veya Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin tehditlerinin etki yaptığı yönünde herhangi bir işaret yok"

LONDRA- The Independent gazetesi muhabiri Patrick Cockburn, Kandil dağına çıkan çok sayıda yabancı gazeteciden biri oldu. PKK liderlerinin şaşırtıcı bir biçimde kolayca bulunabildiğine dikkat çeken Cockburn, izlenimlerini aktarırken “Bağdat’taki Sayın Maliki veya Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin tehditlerinin etki yaptığı yönünde herhangi bir işaret yoktu” diye yazdı.

Patrick Cockburn, “Bombalama başlarken Kürt savaşçıları, dağ kalesinden dünyaya meydan okuyor” başlıklı haberinde Kandil’deki "PKK’lı komutanların çok yakın bir işgale karşı meydan okuduklarını" belirtti.

3 bin kadar PKK’lıyı Kuzey Irak’tan çıkartabilecek tek gücün Kürt bölgesel yönetimi olduğunu ancak bunun yapılacağına ilişkin bir işaretin bulunmadığını ifade eden Cockburn, şunları yazdı: "Bunun bir nedeni de paradoksal olarak Türk hükümetinin, kendisine yardım edebilecek tek Iraklı kurum olan Kürt bölgesel yönetimi ile konuşmamasıdır. Ankara, sınırlarında adeta bağımsız bir devlet olarak Kürt bölgesel yönetiminin büyüyen gücünden korkuyor.”

Böylece PKK’nın, saldırılarını hızlandırdığı geçen yaz başlayan krizden “önemli ölçüde yararlandığı”nı öne süren gazete, PKK’nın siyasi olarak marjinalleştirilmek yerine “birdenbire uluslararası ilgi odağı” haline geldiği görüşünü dile getirdi. Bunun da Türkiye’deki tabanını yeniden tesis etme çabalarına yardımcı olacağını savunan gazete, şu yorumu yaptı: "PKK Açık bir biçimde söylemese de Türkiye’nin Kuzey Irak’taki bir askeri operasyonunu olumlu karşılar çünkü Türkiye’yi Iraklı Kürtler ve Irak ordusu ile karşı karşıya getirir, PKK içinse pek bir tehdit oluşturmaz.” (anka)