THK, deride 2004'ü geçti

Türk Hava Kurumu (THK) bu Kurban Bayramı'nda, geçen yıla oranla yüzde 10 daha fazla deri topladı. Yasal olarak kurban derisi toplamaya yetkili tek kuruluş olan THK'dan dün yapılan yazılı açıklamada...

ANKARA/SİVAS - Türk Hava Kurumu (THK) bu Kurban Bayramı'nda, geçen yıla oranla yüzde 10 daha fazla deri topladı. Yasal olarak kurban derisi toplamaya yetkili tek kuruluş olan THK'dan dün yapılan yazılı açıklamada, kurumun, resmi olmayan verilere göre bu yıl geçen yıla göre yüzde 10'a yakın bir artışla 1 milyon 188 bin koyun, keçi ve sığır derisi topladığı bildirildi.


Büyütmek için tıklayınız

Açıklamada, 2005 yılında deri fiyatları geçen yıla göre düştüğü için, derilerin satışından elde edilecek gelirin de yüzde 6 oranında azalacağının tahmin edildiği belirtildi. Toplanan derinin bölgelere göre dağılımının da verildiği açıklamada, en fazla derinin yüzde 31'lik oranla Ege Bölgesi'nde, en az derinin ise yüzde 3'lük oran ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da toplandığı bildirildi.
Darendelilerden hiç bağış yok
Kurban Bayramı'nda, Malatya'nın 14 bin nüfuslu Darende ilçe merkezi halkından hiç deri bağışı yapılmadı. Darende THK Şube Başkanı Hacı Söylemez, "Bu bayramda vatandaşlar duyarsız davrandı. 14 bin nüfuslu ilçe merkezinden üç deri bağışı yapıldı. Bunun da ikisini ben yaptım, bir de jandarmadan geldi. İlçeye bağlı köylerden 115 küçükbaş, 20 de büyükbaş hayvan derisi bağışlandı. Toplanan derileri ihale ile sattık, 1690 YTL gelirin 600 YTL'si masraflara gitti" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7366667366660

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.