THKO reklamlı formalardan, 'sarı yeşil kırmızı' davasına

THKO reklamlı formalardan, 'sarı yeşil kırmızı' davasına
THKO reklamlı formalardan, 'sarı yeşil kırmızı' davasına
Van'ın Erciş ilçesinde sarı-yeşil-kırmızı tişört giyen ve satanlara açılan dava ile ilgili haberin kendisine 1980'lerde yaşanan bir olayı anımsattığını yazan Cemal Ersen, ilginç olayı hatırlattı.

RADİKAL - Milliyet gazetesi spor yazarı Cemal Ersen'in, "THKO ve o formalar!" başlıklı yazısı şöyle:

Dün internete düşen haber , 25 yıl öncesine götürdü beni. Van Erciş’de üzerinde sarı-kırmızı ve yeşil renkler bulunan tişörtü giyen vatandaşlar ile bunları satan mağaza sahibi ve ortakları hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açılmış. İlginç olan, bu tişörtler İstanbul ’da peynir ekmek gibi satılır ve giyilirken. Sanıklardan ikisi hakkında takipsizlik verilmiş, diğer ikisi hakkındaki karar için duruşma ertelenmiş.
Gelelim konumuza. 80’li yılların sonları. Ankara amatör kümede Haymanaspor adlı bir takım vardır. Eşofmanlarının sırtına da reklam alırlar. Bantta kısaca “THKO” yazar. Açılımı ise “Turistlik Haymana Kaplıca Otobüsleri.” O vakitler siyasi ortam karışık. Akıllının biri polise ihbar eder; “Adamlar Türk Halk Kurtuluş Ordusu’nun propagandasını yapıyor” diye. Vay sen misin o reklamı alan. Ev ve işyerleri basılır. Reklamı veren firmanın sahibi ve takım nezarete, oradan da sorguya. Eşofmanlar ise siyasi şubeye! İkinci gün sonunda gerçek ortaya çıkar. Kısa bir araştırmadan sonra takım serbest kalır. Haymana’da oynadıkları ilk maça ise ellerinde kocaman bir Türk bayrağı ile çıkarlar. Ama bu kez forma reklamsız, ne olur, ne olmaz diye!
Nereden mi biliyorum bu kadar detayı? Olayı yaşayan ve haberlerini yapan bendeniz, o haberi Milliyet’in manşetine taşıyan dönemin spor müdürü Şansal Büyüka’dır çünkü!