THY artık yolculara Cumhuriyet gazetesi dağıtmayacak

THY artık yolculara Cumhuriyet gazetesi dağıtmayacak
THY artık yolculara Cumhuriyet gazetesi dağıtmayacak
Teröristlerin, Paris'teki bürosunu basarak katliam gerçekleştirdiği Charlie Hebdo dergisiyle dayanışma için son sayısından bir seçki yayınlayan Cumhuriyet gazetesi, THY'nin gazete dağıtım noktalarından çıkarıldı.

İSTANBULTürk Hava Yolları (THY), Cumhuriyet gazetesinde dün yayınlanan Charlie Hebdo mizah dergisinin 4 sayfalık seçkisine tepki nedeniyle bugün dağıtmadı. Atatürk Havalimanı'nda THY'nin gazete dağıtım noktalarında, CIP olarak adlandırılan özel yolcu salonlarında ve uçak içinde business yolculara dağıtım gerçekleştirilmedi.

THY, dün dağıtım şirketine yazı göndererek, uçaklara Cumhuriyet gazetesi alınmayacağını, planlamanın buna göre yapılmasını bildirdi. Her gün verilen bu listede dağıtılacak gazeteler arasından da Cumhuriyet çıkartıldı. Bugün sabah saatlerinden itibaren uygulama başlatıldı. Cumhuriyet Gazetesi dünkü sayısında Charlie Hebdo dergisinin tüm dünyada 16 sayfa basılan son baskısının 4 sayfalık bölümünü ek olarak vermişti. Gazeteden yapılan açıklamada, daha önce maruz kalınan saldırılarda bazı yazarlarını kaybettiği hatırlatılarak "katliamı kınamak ve dayanışma duygularını iletmek" amacıyla yayınladıklarını bildirmişti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de, Cumhuriyet gazetesinin dağıtımının engellenmeye çalışılmasını 'sansür' olarak nitelemişti.

(Hüseyin ASLIYÜCE / DHA)

Cumhuriyet'ten Charlie Hebdo açıklaması


TGC'den Cumhuriyet'in dağıtımının engellenmesine tepki