THY Başkanı: 28 yolcuya kelepçe taktık. İlla 'uçakta içeceğim' ısrarı nedir?

THY Başkanı: 28 yolcuya kelepçe taktık. İlla 'uçakta içeceğim' ısrarı nedir?
THY Başkanı: 28 yolcuya kelepçe taktık. İlla 'uçakta içeceğim' ısrarı nedir?
Alkollü içki konusundaki yeni kısıtlamalarla ilgili konuşan THY Başkanı Hamdi Topçu "Uçuş güvenliği aksıyor. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir? Bu yüzden 28 yolcuya kelepçe taktık" dedi.

Son dönemde uçuşlardaki içki yasağı hakkında konuşan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, “2012’de 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız. Zaten iç hatlarda en uzun uçuş süresi 1.5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?” dedi.

Milliyet gazetesinden Eylem Türk’e konuşan Topçu, THY çalışanlarının kıyafetleri, içki yasağı ve THY’deki grevle ilgili açıklamalar yaptı. İşte Topçu’nun açıklamalarından bir bölüm:

-Bu konularda art niyetli davranıldığını düşünüyoruz. Kıyafet konusunda henüz bir karar verilmeden, tasarımlar içinden onay görmemiş bir görüntünün aşırılarak, izinsiz servis edilmesi hiç ahlaklı değil. Bir damla suda fırtına koparıldı. İyi niyet aramak mümkün değil.
-Medine’ye sefer alamıyorduk içki servisi yaptığımız için. Mesela Moritanya, İran ve Libya’da da bu böyle. Toplamda 8 ülke seferlerinde içki servisimiz yok.
Uçaklarda güvenlik anonsu yapılır. Alkollü bir yolcunun uçuş güveniliği konusunda talimatları ne kadar yerine getirebilir konusu dünyada da tartışılıyor. Mesela Rusya’da... 2012 yılında 28 alkollü yolcu, diğer yolcularımızı rahatsız etmiş, taşkınlık çıkarmış ve uçuş güvenliğini aksatmış. Bu yolculara kelepçe takmışız. Uçuş güvenliği ve konforu açısından bunlar uygun şeyler değil.
Zaten iç hatlarda en uzun uçuş süresi 1.5 saat. İlla uçakta içeceğim ısrarı nedir?

THY’DE GREV OLACAK MI?
-Tam bir yıl önce herhangi bir toplu görüşme olmaksızın sendika kanunsuz eylem kararı aldı ve yürürlüğe koydu. THY yönetimi de hukuki haklarını kullanarak bu eyleme katılan 305 kişinin iş akdini sonlandırdı. Bu sonlandırma neticesinde konu yargıya intikal etti. Şu anda süreç devam ediyor.

- THY yönetimi de konuyu yakından takip ediyor. THY yönetimi, bu durumun 16 bin kişinin sendikal haklarının savunulmasında bir kalkan olarak ve ön şart olarak kullanılmasını kabul etmiyor. Sendikanın olmazsa olmaz diye dayattığı bu madde 24. görüşmelerini kilitlemiş vaziyette. Grev kararı asılmış vaziyette. 6 gün önceden haber vermek şartıyla fiili greve gitme hakkı olduğu biliniyor.
-Sendikayı masaya davet ediyoruz. Defalarca söyledik. Yaptığımız görüşmelerde 305 konusu öne konarak toplantının kısa sürede sonlanmasını sağladılar. THY çalışanları herhangi bir grev istemiyor. Çalışma barışı en üst düzeyde. Bu konuyla ilgili bir sıkıntımız yok. Çalışanımızın şirkete zarar verecek eylemlere müsaade etmeyeceğini düşünüyoruz. THY yönetimi de bu sürece elinden gelen katkıyı yapmaya hazır. Zaten kapımız her zaman açık. Görüşmelerin kesilmesi, yapılmayacağı anlamına gelmez.

YENİ İŞTEN ÇIKARMALAR OLABİLİR Mİ?
- İşe dönüş davalarına itiraz ettik. Konu Yargıtay’da. Bir iki ay içinde her şey netleşecek. THY yönetimi de o zaman konuyu değerlendirecek. Hukuksuz bir işlem asla yapılmayacak.
-Çalışan her zaman grevler neticesinde mağdur olmuştur. Şirketin iş yapamaz hale gelmesi demek daha az adam çalışacak demektir. THY büyüyen bir şirket. Şu anda 16 bin çalışanımız var. Gerçek hak işte bu 16 bin kişinin ücretlerini ve zammını almasıdır.


  http://www.radikal.com.tr/1130866113086619

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ucaklarda icki - urolog

  Bir insan bu kadar isi sulandirabilir. Eger ucakta icki servisiniz varsa bu imkandan yararlanmak isteyen cikabilir. O zaman ikram etmek zorundasiniz. Icki vermek istemiyorsaniz servisi kaldirin. Bedava oldugu icin iciliyorsa para karsiligi verin. Zaten kargasa cikaranlar varsa onlar da önceden icip ucaga binenler. Bir arkadasin yazdigi gibi, kim 1,5 saatlik yolculukta icip sarhos olabilir ki. Icki icenler 5 biradan sarhos olmaz, alkol kullanmayanlar da 1 biradan sizar. Almanya`da ic hatlarda icki servisi olmadigi da dogru degil.

  mustafasert - momentum

  Yorumumu okudum, tam kapatıp gidiyordum, sizin yorum da benim kafamı karıştırdı. "Trafik kazalarının %23ü alkol kaynaklıymış, bu durumda alkol almayan %77'ye dikkat etmek lazım" derken bu şu anlama gelmiyor değil mi: trafik kazalarının % 23'ü alkol almaktan, % 77'si de alkol almamaktan kaynaklanır? Veya korkulacak oran ne olmalıdır? Öte yandan 28 yolcu az mı, havada olay çıkartan? Yani her bir kaç uçuşta olay çıkartan bir yolcu olmalı mı? Normalde böyle şeyin bir tanesi bile hader oluyor. Umarım istatistik değerlendirmesi, stratejik analiz falan gibi bir işte çalışmıyorsunuz.

  - momentum

  Yurt dışında yaşıyorum ve işim gereği sürekli seyahat ediyorum. Birlikte çalıştığım insanlar da öyle. THY, çok kullanığımız bir havayolu. Geçen sene Avrupa'nın en iyi havayolu seçildi. Dünyada en cok ülkeye o uçuyor; Alitalia, Air France veya Delta değil. En ilgisiz yerleri birbirine bağlıyor. Başka yerde bir arada göremeyeceğiniz dünya insanları THY uçaklarında ve İstanbul'da bir arada geliyorlar. Kabin ikramında rakipsizler. Bu konuda herkes hemfikir. Burada ne deseniz boş. Şirket kararı müşteri beklentilerine uymazsa zaten karşılığını görürler. Alternatif çok. İç hatlarda da, dış hatlarda da.

  THY icki yasagi - Karliova

  Bütün ucaklarda icki ve sigara yasagi getirilmeli Kendini bilmez israrci para babalarinida ucaklara alinmamalidirar otobüslerdede icki yasagi konmali

  28 Yolcu, kaç milyonda? - mustafasert

  Sizin hesaptan yola çıkarsak; Trafik kazalarının %23ü alkol kaynaklıymış. Bu durumda alkol almayanlara (%77) dikkat etmek lazım:)

  Evet Parasal,Korku Deeel. - Clear

  Nedeni parasal ama başka yönde parasal...Beleşçilik düşkünlüğünden yani...Uçakta ikram edilen içki,beleş...İç içebildiğin kadar sonra koltuğuna iyice yerleş...Neymiş,uçuş korkusundanmış.Uçağa binmeden 2 saat önce,sakinleştirici bir ilaç alırsın olur biter.Olmadı hızlı tren ya da otobüs yolculuğu yaparsın.Otobüsüngitmediği,uçağın gittiği bir yer mi var Türkiy'de? SGK kanalını istismar edip ilaç yerine kozmetikten misafirlerinize meyve suyu ayaklarında ikram ettiğiniz portakallı efervesan vitamin ürünlerinin her türlüsünü eczaneden almasını biliyorsunuz da,bir tek uçak korkusunu yatıştırıcı ilaç almasını mı bilmiyorsunuz? Örnek mi istiyorsunuz,vereyim,her yıl Londra'dan gelen bir akrabamda da uçak korkusu var.Kendisine tavsiye ettiğim yatıştırıcıyı alıp hostesi tembihliyor.Tüm yol oyunca uyuyor ve geldiğinde hostes kendisini uyandırıyor.Sizlere de tavsiye ederim.

  Çok doğru bir soru - huseyin366

  İçme arkadaşım 2 saat,alkoliksen uçağa binme!Net,çok net!Nokta.